Озима пшениця: технологія вирощування, терміни та норми висіву

У цій статті ми поділимося інформацією коли сіяти озиму пшеницю, наведемо оптимальні терміни посіву озимої пшениці та розповімо про технологію вирощування культури. Ви дізнаєтеся про правильний обробіток ґрунту під озиму пшеницю та як доглядати посіви. Ця інформація допоможе вам уникнути помилок, які ведуть до втрати врожаю та зниження рентабельності виробництва.

Як правильно посіяти озиму пшеницю

Серед сільськогосподарських культур, які вирощуються в Україні, найбільшу посівну площу займає озима пшениця. Через зміну клімату та потепління озиму пшеницю тепер висівають дещо раніше — з 5 до 25 вересня.

Проте навіть з урахуванням погодних змін, обсяги вирощування культури залишаються стабільними. Ключову роль у цьому відіграє правильна технологія, дотримання встановлених термінів і норм посіву, яких дотримуються аграрії.

Терміни посіву озимої пшениці

Правильні терміни посіву озимої пшениці мають значення для успіху всього агротехнічного процесу. Від них залежить те, наскільки добре вкоріниться рослина, як розвиватиметься та накопичуватиме поживні речовини в зерні.

Оптимальним періодом для посіву прийнято вважати середину вересня-початок жовтня, залежно від кліматичних особливостей регіону. Якщо сіяти зарано, рослини можуть розвинутися передчасно, коли збудники хвороб і шкідники ще активні. Така пшениця буде вразливою до морозів. Якщо посіяти запізно, у культури не залишиться достатньо часу для формування повноцінної кореневої системи перед приходом холодів, що негативно позначиться на врожаї.

В осінній період пшениця має пройти етап сходів, сформувати кореневу систему, утворити кущі та накопичити необхідні речовини. Якщо до настання зимової сплячки пшениця має по 3-4 пагони на одній рослині, ви можете очікувати на гарну врожайність — понад 5 т/га.

Терміни посіву озимої пшениці для різних регіонів України:

 • Київська, Чернігівська, Черкаська області — з 5 по 15 вересня; 
 • Тернопільська, Вінницька, Волинська, Хмельницька області — з 5 по 20 вересня;
 • Львівська, Полтавська області — з 10 по 25 вересня;
 • Кіровоградська область — з 15 по 20 вересня;
 • Рівненська область — з 15 по 25 вересня.

Це лише рекомендовані терміни. Щоб точніше визначити, коли сіяти озиму пшеницю, обов’язково враховують:

 • сівозміну поля;
 • технічні ресурси фермерського господарства;
 • сорт пшениці;
 • температуру повітря;
 • вологість ґрунту.

Середньодобова температура має бути в діапазоні 14-17°С. Правильно розрахований час посіву допомагає досягти балансу між зростанням і розвитком культури перед зимою та збереженням урожаю навесні.

Обробіток ґрунту під озиму пшеницю

Ділимося інформацією, як правильно посіяти озиму пшеницю у підготовлений ґрунт. Під час підготовки поля обов’язково візьміть до уваги:

 • властивості ґрунту;
 • сівозміну за культурами;
 • відсоткове засмічення;
 • особливості попередніх посівів (культури, технологія обробітку ґрунту).

Якщо грунт достатньо вологий, акцент роблять на оптимізації поживного процесу, що включає знищення бур’янів і шкідників, профілактику захворювань і застосування мікродобрив. У посушливих регіонах більшу увагу приділяють збереженню вологи.

Обробіток ґрунту під озиму пшеницю включає наступні етапи:

 1. Прибирання решток. Спочатку необхідно провести дискування або закладення решток попередника за допомогою стерньового культиватора.
 2. Оранка та вирівнювання. Мінімум за 3-4 тижні до посіву проводять оранку на глибину 18-30 см. Це сприяє перерозподілу родючих шарів ґрунту, підвищує його повітро- та водопроникність. Вирівнювання поверхні сприяє рівномірному посіву та дозволяє отримати одночасні сходи.
 3. Передпосівна обробка. Ґрунт культивують компактором, щоб створити посівне ложе. Глибина при цій обробці мінімальна.

Оптимальні агрохімічні показники ґрунтової родючості для озимої пшениці: не менше 6,0 рН, не менше 2% гумусу, не менше 150 мг рухомих сполук фосфору та калію на 1 кг ґрунту.

Перед посівом обов’язково потрібно перевірити якість насіння та його схожість.

Читайте також: Якість зерна: вимоги, методи визначення, показники

Норми висіву озимої пшениці: як розрахувати

Норми висіву встановлюються індивідуально, виходячи з таких показників:

 • характеристика сорту;
 • якість насіння;
 • густина вегетативного стебла;
 • особливості регіону та клімату;
 • період посіву.

Якщо перевищити норму, це не означає, що врожай буде більшим. Густий посів створює ризик зараження хворобою, а також може призвести до вилягання. До того ж у такій ситуації стає практично неможливо впливати на стан посівів за допомогою добрива, регулятора росту або засобів захисту. Перевитрата насіння лише знизить економічну ефективність вашого виробництва.

Усереднені норми висіву озимої пшениці на 1 гектар залежно від умов посіву становлять: 

 • сприятливі умови (підготовлений ґрунт, оптимальна вологість і відповідний термін) — 3,0-3,5 млн насінин/га;
 • середні умови — 4,0-4,5 млн насінин/га;
 • несприятливі умови — 5,0-5,5 млн насінин/га.

Максимальна глибина закладання насіння залежить від структури ґрунту:

 • важкий ґрунт — 5 см;
 • легкий супіщаний — 7 см;
 • середньосуглинистий — 6 см.

Якщо під час посіву дощів замало чи взагалі немає, необхідно зменшити глибину закладки на 3-4 см і збільшити норму висіву озимої пшениці на 15%.

Читайте також: ТОП-5 кращих зернозбиральних комбайнів 

Догляд за посівами озимини

Технологія вирощування озимої пшениці передбачає ретельний догляд за посівами. Насамперед до нього входить підживлення, яке впливає на врожайність, родючість ґрунту, і як наслідок, на загальну рентабельність господарства. Для хороших виробничих результатів необхідне збалансоване застосування азоту, фосфору, калію та інших мікроелементів. Також важливо застосовувати позакореневі добрива, які суттєво підвищують засвоєння корисних елементів і знижують вплив шкідливих речовин на довкілля. Вибирайте препарати відповідно до особливостей сорту, фази росту та розвитку рослини, а також враховуйте ґрунтово-кліматичні умови.

Ваше фермерське господарство потребує техніки або спеціального обладнання? Ви можете оформити покупку в лізинг або кредит. Для цього не потрібно витрачати час на пошук вигідних кредитних організацій або дилерських програм. Переходьте на сайт AgroApp, заповнюйте заявку та отримуйте попереднє рішення про кредитування протягом 24 годин!

Часті питання про те, як правильно посіяти озиму пшеницю

Чи можна сіяти пшеницю озиму після озимої пшениці

Сіяти озиму пшеницю після озимої пшениці небажано через ризик поширення хвороб і шкідників, які можуть залишитися в ґрунті. Рекомендується дотримуватися сівозміни та чергувати культури для підтримки здоров’я ґрунту та врожаю.

Чим підгодовують озиму пшеницю

Озиму пшеницю підгодовують добривами, що містять азот, фосфор, калій, сірку, кальцій, магній та інші мікроелементи. Це забезпечує пшеницю необхідними поживними речовинами для її здорового зростання, розвитку та формування високоякісних зерен.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку