Якість зерна: вимоги, методи визначення, показники
З цієї статті ви дізнаєтеся про те, як визначити якість зерна. Ми розповімо про показники та методи визначення якості зерна пшениці та інших зернових культур. Ця інформація допоможе вам у дотриманні вимог ринку та виробництва, а також у підготовці зерна для експорту.
Показники якості зерна пшениці
Якість зерна впливає на її цінність для використання у харчовій і переробній промисловості. Щоб визначити придатність зерна, досліджують його технологічні показники, а також борошномельні та хлібопекарські властивості.
Ось загальні параметри для зернових культур:
- зовнішній вигляд;
- вологість;
- колір;
- смак;
- запах;
- зараженість шкідниками;
- домішки.
До спеціальних показників якості зерна пшениці відносять:
- білкову частку;
- вміст клейковини;
- натуру;
- склоподібність;
- схожість.
Читайте також: ТОП-5 кращих зернозбиральних комбайнів
Методи визначення якості зерна
Щоб визначити якість зерна використовують:
- органолептичний аналіз — здійснюється за допомогою органів чуття людини та допомагає зробити первинні висновки;
- фізико-хімічний аналіз — більш глибоке дослідження в лабораторних умовах.
Нижче наведено короткий огляд основних методів оцінки, що дозволяють точно визначити характеристики зерна.
Органолептичний аналіз
- Візуальна оцінка. Спочатку зерно перевіряють на наявність небажаних відтінків чи плям. Колірні зміни можуть вказувати на зміни у хімічному складі та деформовану структуру. Пошкоджені зерна знижують якість усієї партії.
- Аналіз запаху. Також перевіряють наявність неприємних чи аномальних запахів. Аромат польових трав або гнильний запах може вказувати на помилки у вирощуванні, збиранні чи зберіганні врожаю. Оптимально, якщо зерно має аромат свіжої соломи.
- Перевірка смаку. Пшеницю додатково оцінюють на смак, тільки якщо є сторонній запах.
Фізико-хімічний аналіз
- Визначення домішок. Зерно візуально або за допомогою спеціальних сит перевіряють на наявність каміння, металевих частинок, піску та інших домішок. Засміченість впливає на безпеку та якість продуктів.
- Оцінка зараженості шкідниками. Для визначення якості зерна його також оглядають на наявність слідів шкідників, гризунів і хвороб. Впливає на збереження культури та її придатність для переробки.
- Вимірювання вологості. Зерно піддається сушінню за певних умов, потім вимірюється зміна маси для визначення вологості. Вологість впливає на зберігання та обробку зерна.
- Вимірювання масової частки білка. Рівень білка визначають методом К’єльдаля. Показник впливає на якість борошна та інших продуктів із пшениці. Чим вищий вміст білка, тим вища харчова та технологічна цінність зерна.
- Оцінка клейковини. Цей аналіз роблять для прогнозування хлібопекарських властивостей зерна. Тести розтягування та розтікання глютену дозволяють оцінити його еластичність і зчеплюваність. Глютен важливий для структури та обсягу випічки.
- Вимірювання склоподібності. Її визначають за допомогою діафаноскопа чи шляхом розрізання зерен. Структура внутрішніх тканин зерна є важливою для переробки. Склоподібна пшениця легше перемелюється, тому з неї виробляють борошно вищого ґатунку.
- Визначення вологовіддачі. Зерно занурюють у воду та порівнюють вагу до і після занурення для дослідження здатності зерна вбирати та утримувати вологу. Ця характеристика впливає на процеси уварювання та приготування продуктів.
- Аналіз натури. Аналіз полягає у вимірюванні маси 1 літра зерна, вираженої у грамах. Цей показник, званий також об’ємною масою, дозволяє оцінити густину та стан зерна. Висока натура забезпечує кращу схоронність і кращі технологічні характеристики для переробки.
- Визначення числа падіння. Оцінюють здатність насіння успішно проникати в ґрунт і проростати. Цей показник є важливим для оптимізації техніки посіву.
- Оцінка схожості. За допомогою фізико-хімічного дослідження також виявляють відсоток насіння, яке здатне дати здорові паростки. Цей важливий агротехнічний фактор впливає на рівень врожайності та якість сівозміни.
Аналіз якості зерна озимої пшениці здійснюють безпосередньо після збирання та очищення врожаю, у середині серпня. Ярову пшеницю перевіряють уже в липні. За необхідності, на деяких етапах хлібообігу перевіряють додаткові показники якості.
Читайте також: Агрострахування в Україні: особливості страхування врожаю
Вимоги до якості зерна
Якісні зерна мають бути великими, однорідними за кольором, однакової форми та мати нейтральний запах. Першокласна пшениця містить оптимальну кількість білка та глютену, чиста від сторонніх домішок і шкідників, не надто волога на дотик. Ці критерії гарантують, що зерно підходить для високоякісної борошномельної та хлібопекарської промисловості.
Показники якості зерна пшениці твердих сортів за ГОСТом:
- натура — 710-750 г/л;
- вологість — до 14,5%;
- білкова частка — 11-14%;
- число падіння — 100-220 сек;
- сміттєві домішки — 2-5%;
- склоподібність — 70%.
Показники якості зерна м’яких сортів пшениці за ГОСТом:
- натура — 690-760 г/л;
- вологість — 14%;
- білкова частка — 10,5-14%;
- вміст клейковини — 18-28%
- число падіння — 130-220 сек;
- сміттєві домішки — 1-2%;
- склоподібність — 50%.
До кормової пшениці лише дві вимоги — вологість до 14,5% і домішки до 5%.
Вимоги щодо експорту зерна вказуються індивідуально в контрактах, а результати аналізу мають бути лише від лабораторій, які мають міжнародний сертифікат, наприклад ICUMSA, GAFTA чи FOSFA.
Якщо вам потрібні кошти на придбання землі, сільгосптехніки чи спецобладнання, переходьте на сайт AgroApp. Тут зібрані банки та партнерські програми, які пропонують фермерам різні фінансові послуги на вигідних умовах. Подайте заявку та отримайте попереднє рішення про кредитування вже за 24 години.
Часті питання про якість зерна
Як зробити аналіз зерна
Щоб зробити аналіз зерна, необхідно провести візуальну оцінку виявлення дефектів і слідів шкідників. Потім здати на лабораторні дослідження для вимірювання вмісту білка, клейковини та інших показників.
Як натура зерна впливає на його якість
Чим вище значення такого показника як натура, тим якіснішим вважається зерно. Адже високонатурний врожай має більший вміст поживних речовин, наприклад, крохмалю, цукру. Крім цього, з такого зерна більший вихід борошна.