Озимий ячмінь: технологія вирощування, норми та терміни висіву

У цій статті ви дізнаєтесь, як і коли краще сіяти озимий ячмінь, яка норма висіву озимого ячменю на 1 га в кг і з яких етапів складається догляд за цією культурою. Також розкажемо, які ґрунти найкраще підходять для посіву озимого ячменю та як підготувати поле до сівби.

Технологія вирощування озимого ячменю

Озимий ячмінь — високозатребувана культура як в Україні, так і за її межами. Його використовують як фуражну культуру, сировину для виробництва борошна, перлової та ячної круп. Окрім внутрішнього ринку, українські виробники постійно експортують ячмінь у різні країни світу. Щоб отримати високий врожай, потрібно знати, як правильно вирощувати озимий ячмінь.

Терміни посіву озимого ячменю

Терміни сівби залежать від клімату, тому визначити оптимальну дату для посіву практично неможливо. Найкращий регіон для сівби ячменю — південні регіони України, де зима мʼяка. Створити аналогічно сприятливі умови для вирощування ячменю в інших регіонах важко. Наприклад, якщо після потепління настають заморозки, що часто відбувається в західних і північних регіонах, на поверхні поля утворюється льодяна кірка й рослина гине. Проте, кількість посівних площ озимого ячменю постійно збільшується. Так, культура вже вирощується в степовій, лісостеповій зонах і на Поліссі. 

В середньому, терміни сівби варіюють від середини вересня до середини жовтня. Якщо осінь була теплою, ячмінь можна сіяти навіть на початку зими. А при прогнозах ранньої зими останній день посіву — 20 жовтня. Потрібно визначити час так, щоб у холодну пору не встигли сформуватися трубки майбутнього колосу. Це дуже чутлива культура, і від того, коли сіють озимий ячмінь залежить його врожайність.

Оптимальні терміни сівби для кожного регіону України:

 • Закарпатська область — після 20 вересня;
 • Львівська область — з 1 до 10 жовтня;
 • Чернівецька область — з 25 вересня до 5 жовтня.

У регіонах степової зони висівання озимого ячменю розпочинають у третій декаді вересня.

Якщо посіяти ячмінь зарано, він переросте та ще восени він досягне фази виходу в трубку, що спричинить вимерзання взимку. Також рослина легше піддаватиметься впливу шкідників (гессенська муха, зеленоочка), іржастим хворобам і плісені. Запізня сівба дасть низьку врожайність. 

Підготовка ґрунту під озимий ячмінь

Підготовка ґрунту проводиться одразу після збору з поля попереднього врожаю. Основними завданнями підготовчого етапу є:

 • створення вирівняного, ущільненого насіннєвого ложа;
 • накопичення вологи та поживних речовин у землі для появи рівномірних сходів;
 • очищення ділянки від бурʼянів.

Перед тим, як сіяти озимий ячмінь, для запобігання розвитку хвороб і шкідників необхідно обробити ділянку. Найкращий ґрунт для культури — з високим вмістом калію, натрію та фосфору, хорошими показниками вологості та повітропроникності. Цих критеріїв можна досягти завдяки поверхневій обробці. 

Основні етапи обробітку ґрунту:

 1. Подрібнення стерні попередника — післязбиральне лущення дисковими лущильниками та боронами.
 2. Основний обробіток ґрунту — вирівнювання, ущільнення поверхні, оранка, фрезерування, дискування важкою бороною з дисками діаметром 72-73 см. Основний обробіток проводиться на глибину 18-30 см.
 3. Передпосівний обробіток — культивація ділянки компактором для створення посівного ложа. Для цього використовують поверхневу культивацію, дискування легкими боронами, фрезерування.
 4. Посів озимого ячменю за допомогою сівалки. Сівалка зі вбудованими дисковими боронами дозволяє не проводити попередню культивацію та каткування.

Для повноцінного обробітку знадобиться спеціальна техніка: культиватори з робочими органами плоскорізного типу, пружинні борони, колісні та гусеничні трактори. Підготовку ґрунту слід проводити, дотримуючись основних правил:

 • якнайшвидше вивільнити ділянку від попередника;
 • одразу після вивільнення внести добрива;
 • вибрати глибину обробітку відповідно до особливостей ґрунту та попередника;
 • підтримувати чистоту ділянки до початку сівби.

Читайте також: Як придбати трактор у лізинг

Норми висіву озимого ячменю: як правильно розрахувати

Середня норма висіву озимого ячменю — 3-5 млн насінин або 206 кг на 1 гектар. Для високого врожаю та швидкого сходу пагонів важливо правильно розрахувати норму висіву. Для цього потрібно врахувати:

 • лабораторну схожість зерна у %;
 • посівну придатність у %;
 • ширину міжряддя;
 • густоту висадки у млн шт/га.

На сучасних сівалках норма висіву встановлюється механічно або за допомогою електронного контролера ваговим методом. Для контролю норми висіяного зерна підраховують кількість насінин у погонному метрі.

Також для спрощення розрахунку використовують математичні коефіцієнти, в залежності від ширини міжряддя: 12,5 см, 15 см, 30 см, 45 см або 70 см. Цей коефіцієнт визначають шляхом ділення 1 га на ширину міжряддя в см.

На норму висіву впливає тип ґрунту, кліматичні умови та сорт культури. На родючих і добре підготовлених полях достатньо 3 млн зерен на 1 га. У посушливих умовах вирощування зменшують густоту висіву, тож знадобиться менше насіння. Якщо ячмінь посіяли пізніше оптимальних термінів, потрібно збільшити кількість зерен до 3,5 млн/га. Проте, занадто густий висів призведе до недостачі поживних речовин для рослин, внаслідок чого вони стануть слабкими.

Особливості посіву озимого ячменю

На швидкість проростання впливає глибина загортання насіння. Глибина закладання зерен у західних областях становить 3-4 см, а в регіонах із сухим кліматом — 6-8 см. При інтенсивній сівбі достатньо укладати насіння в ґрунт на 2-3 см.

Зерно потрібно посортувати, обробити фунгіцидами, що захистять від шкідників. В протилежному випадку можна отримати 50% пошкоджених рослин. Висаджувати насіння можна кількома способами:

 • суцільним рядковим;
 • перехресним рядковим;
 • вузькорядним.

Найвища врожайність спостерігається при вузькорядному способі. 

Догляд за посівами озимого ячменю

Перший етап догляду — це боронування ранньою весною. Воно руйнує льодяну кірку, розпушує ґрунт, покращує зберігання вологи та знищує перші бурʼяни, прибирає відмерле листя, яке може спричинити хвороби культури. Після боронування у рослин зміцнюється коренева система та пришвидшується процес споживання корисних речовин з ґрунту.

Наступний етап догляду — ранньовесняне підживлення. Під час відновлення вегетації варто підживлювати рослини до виходу в трубку. Найкраще вносити добрива під час підготовки поля до посіву. На одну тонну насіння потрібно:

 • 26 кг азоту;
 • 11 кг фосфору;
 • 24 кг калію. 

Проте, якщо попередниками були бобові — норму азотних добрив можна зменшити вдвічі.

Одразу після сівби потрібно прикопати ґрунт, щоб насіння не зʼїли птахи та його не розкидав вітер.

Для забезпечення нормального розвитку рослин і високої врожайності важливо вжити заходів проти шкідників, хвороб і бурʼянів. Для цього застосовуються фунгіциди та гербіциди, ще в період від кущіння до переходу в трубку. При перших ознаках іржі, ячмінь обприскують розчином анілатома. Для боротьби з бурʼянами використовують гербіциди з натрієвою чи амінною сіллю. Найкращий час для обробки — коли температура повітря сягає 15‑18°C.

Озимий ячмінь важко переносить зиму. Різка зміна температур, снігопади, надмірна вологість і сніготанення є згубними для рослин. Тому потрібно вчасно відводити воду від ділянки, прибирати відмерлі пагони та усувати ґрунтові кірки.

Читайте також: ТОП-5 кращих зернозбиральних комбайнів

Отримати кошти на закупівлю сільськогосподарської техніки можна, скориставшись сервісом AgroApp. Тут зібрані банки, фінансові та дилерські компанії, які працюють з аграріями та пропонують вигідні умови кредитування. Заповнюйте форму на сайті та отримуйте попереднє рішення протягом 24 годин.

Часті питання про технологію вирощування озимого ячменю

Чим краще підгодувати озимий ячмінь 

Для підживлення озимого ячменю найкраще використовувати азотовмісні добрива, де у необхідній пропорції містяться:

 • азот;
 • фосфор;
 • калій.

Який ячмінь кращий озимий чи ярий

Відмінність ярого ячменю від озимого полягає в тому, що озимий більш врожайний і швидше достигає. Проте він дуже вразливий до морозу та інших несприятливих умов зимівлі.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку