Як визначити вологість ґрунту: способи та методи

З цієї статті ви дізнаєтесь як визначити вологість ґрунту та чому вміст води в землі варто контролювати постійно. Розповідаємо про основні методи перевірки вологості на земельній ділянці, який спосіб показує найнижчу похибку та яке обладнання потрібне. 

Як перевірити вологість ґрунту 

Вологість ґрунту — це показник вмісту води, який визначається співвідношенням обʼєму землі до води. Цей фактор формується виходячи з кліматичних умов, кількості опадів, температурі повітря, типу родючої поверхні та рослинності, яку ви вирощуєте. Вимірювання цього показника критичне для врожайності, оскільки від нього залежить підбір ефективного зрошення та поливу, мінеральних добрив тощо. 

Найбільше води вбирає піщаний ґрунт, але він так само швидко висихає. Глинистий тип доволі погано вбирає воду, але добре утримує поживні речовини. Під час рясних дощів вода буде затримуватися в землі, що погано для рослин. Суглинний же, у свою чергу легкий в обробці, здатен найдовше затримувати воду та необхідні елементи для активного росту рослин, тому цей тип землі вважається одним із найкращих. 

Від вологості залежить не лише врожайність рослин, а й загальний стан землі: нестача води чи, навпаки, надмірна вогкість можуть спричинити загибель рослин, гниття коренів і поширення хвороб. Так, при визначенні конкретної цифри ви зможете розрахувати потрібну кількість добрив, передбачити урожай тощо. Важливість показника вологості ґрунтового шару не обмежується врожайністю, цей фактор дозволяє у перспективі попереджати засухи та навіть відстежувати кліматичні зміни. 

Розглянемо детальніше, як визначити вологість ґрунту за допомогою конкретних методів. 

Як виміряти вологість ґрунту: методи

Існує багато способів для цього вимірювання, кожен зі своїми перевагами, особливостями застосування та необхідним обладнанням. Вологість можна перевірити:

 • без приладів;
 • за допомогою приладів;
 • надавши зразки землі до лабораторії. 

Залежно від типу використовуваного спорядження, всі методи вимірювання поділяються на прямі, непрямі та дистанційні. 

Ми ж розглянемо такі основні методи: 

 • гравіметричний;
 • електромагнітний;
 • тензометричний;
 • окомірний;
 • мікрохвильовий. 

Гравіметричний метод 

Цей спосіб належить до прямих і вважається найпростішим і найдоступнішим. Суть полягає в зважуванні зразка землі до та після висушування за допомогою вимивання вологи, сушіння в спеціальних шафах, термічної обробки тощо. 

Вам знадобиться спеціальне обладнання для відокремлення твердої речовини від вологи та проведення замірів: 

 • сушильний бокс;
 • ексикатор для охолодження зразків;
 • ваги для контрольного зважування. 

Гравіметричний метод простий, проте довготривалий і ненадійний, оскільки не дає точних результатів та є ймовірність виникнення похибки. 

Читайте також: Норми внесення добрив: таблиці, правила та розрахунки

Електромагнітний метод 

Суть методу полягає у вимірюванні водопровідності ґрунту або його електричного опору. Необхідне обладнання — спеціальний вимірювальний прилад, що за допомогою електричного сигналу визначає рівень вологості. Девайс підключається до родючого шару землі та завдяки сенсору вимірює вологість. 

Головна перевага цього методу — висока точність показників за умови, що обладання правильно встановлене та належно використовується. Але є й недолік — прилад досліджує лише поверхневий шар грунту та не підходить для досліджень на глибині. 

Тензометричний метод 

Використання тензіометра — один із найточніших методів визначення вологості ґрунту. В основі цього способу — здатність землі вбирати воду. Саме цю властивість і вимірює тензіометр. 

Є такі види тензометрів: 

 • прилади, що потребують наповнення рідиною для проведення вимірювання;
 • «сухі» прилади, які не вимагають зволоження. 

Проте придбати девайс недостатньо — потрібно розбиратися в типах ґрунтів та їхній здатності вбирати вологу з навколишнього середовища. Головна перевага тензометричного методу — точність та, як результат, можливість правильно визначити період для поливу землі. 

Читайте також: Як підготувати ґрунт у теплиці: 5 порад для фермерів

Окомірний метод 

Якщо вас цікавить, як визначити вологість ґрунту без приладу, а також ви не потребуєте точних цифр щодо вологості, можете скористатися окомірним методом. 

Вам знадобляться:

 • зразок землі;
 • фільтрувальний папір. 

Вимірювання проводиться поетапно. Використовується шкала оцінювання від 1 до 5, де «1» означає найбільшу вологість, а «5» — абсолютно сухий ґрунт, тобто такий, що при рихленні перетворюється на пил. 

Значення показників шкали:

 • «1» — вода просочуватиметься навіть при легкому стисканні грудочки землі;
 • «2» — фільтрувальний папір промокає моментально, варто покласти його на зразок;
 • «3» — зволоження паперу під час притискання до нього ґрунту;
 • «4» — фільтрувальний папір не вбиратиме вологу, але сама земля у руках буде прохолодною;
 • «5» — це перетворення землі на пил при стисканні. 

Загалом окомірний метод не такий надійний, як тензіометричний, адже базується лише на зовнішньому спостереженні. 

Мікрохвильовий метод 

Метод дозволяє визначити рівень вологості ґрунту, базуючись на його природній здатності проводити тепло. Спеціальні «рефлектори» дозволяють вимірювати показники безконтактно, на основі діелектричної проникності землі. 

Спосіб підходить вам, якщо потрібно перевірити велику ділянку землі у польових умовах. А до недоліків мікрохвильового методу належать: 

 • неточність виміру на нерівних поверхнях землі;
 • можливий вплив на структуру верхнього шару ґрунту та створення тиску в ньому. 

Формула вологості ґрунту 

Формула залежить від способу та вимірювального обладнання. Деякі методи, наприклад, окомірний, взагалі не потребує формули. Значення для інших методів відрізнятиметься такими показниками, як діелектрична проникність, електрична напруга верхнього шару землі та води. 

Ми наведемо формулу для найпопулярнішого методу — гравіметричного: 

W = (Mw / Ms) x 100%,

де:

W — вологість ґрунту у відсотках;

Mw — маса води, яка була виявлена;

Ms — суха маса (без води).

Оскільки контролювати рівень вологи в землі потрібно регулярно, вам знадобиться професійна техніка. Спеціальне обладнання гарантує постійний контроль за поливом та, як наслідок, високу врожайність культур. 

Якщо потрібні кошти на закупівлю сільськогосподарського обладнання, залишайте заявку на сайті AgroApp, де зібрані банки та кредитні установи, що фінансують аграріїв. Вам не потрібно буде самостійно шукати найвигіднішу програму кредитування, а попереднє рішення про фінансування ви отримаєте протягом 24 годин. 

Часті питання про те, як визначити вологість ґрунту

Як визначити вологість ґрунту в домашніх умовах

Один із найпростіших способів — зважити свіжу й висушену землю та порівняти показники. Важливо дотримуватися процедури вимірювання, оскільки є ймовірність високої похибки отриманих даних. 

Яким методом можна визначити вологість ґрунту без спеціальних приладів

При застосуванні окомірного методу вам не потрібні жодні професійні прилади. Проте пам’ятайте про головний недолік, а саме неточність результатів, і застосовуйте цей підхід тільки якщо не потребуєте конкретних цифр.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку