Що таке органічні добрива: види, характеристика, застосування

У цій статті ми розповідаємо що таке органічні добрива, їхні переваги й недоліки. Ви дізнаєтеся про основні види та особливості застосування такого підживлення для покращення росту та підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Органічні добрива: що це

Органічні добрива — це природні матеріали, які застосовуються для підживлення рослин. Вони насичують ґрунт корисними елементами, покращують його структуру та роблять його більш поживним. 

Органічні добрива можна отримати з:

 • рослинних залишків;
 • компосту;
 • рідинних відходів тваринного походження.

Вибір того чи іншого виду підживлення залежить ваших потреб і культур, що вирощуються. Наприклад, рослинний компост містить багато речовин і мікроелементів, які можуть живити різні культури. Для вирощування овочів часто використовують гній, який містить азот. А якщо потрібно покращити кореневу систему рослини, обирають кісткове борошно, в складі якого є багато фосфатів. 

Органічні добрива: види та характеристика

Розглянемо основні органічні добрива — види та характеристику.

Гній 

Гній — це продукт тваринної життєдіяльності, який пройшов біологічний розклад. Компостуючи гній великої рогатої худоби або пташиний послід, вперемішку з листям, соломою, тирсою, ви отримаєте перегній. Це органічне добриво активує ґрунтову мікрофлору, збагачує землю вуглекислим газом і формує родючий шар або ж ґрунтовий покрив.

У перегної є:

 • азот;
 • фосфор; 
 • калій.

Гній можна використовувати для всіх видів культур, але особливо він ефективний для зернових і бобових. Добриво вносять у підготовлений ґрунт восени або навесні перед посівом.

Залежно від кількості вологи розрізняють наступні види підживки: 

 • Сухий гній (80% вологості). Підходить для овочів, зокрема огірків, кабачків, редьки. 
 • Напіврідкий (до 90% вологості). Найчастіше ним удобрюють томати та полуницю.
 • Рідкий (понад 90% вологості). Підходить для кукурудзи, буряка та картоплі. 

Рекомендована кількість гною на 1 гектар землі — від 10 до 30 тонн. Гноєм краще удобрювати землю вранці або ввечері, коли немає прямого сонячного світла. Це допоможе уникнути перегрівання поля та добрива.

Читайте також: Норми внесення добрив: таблиці, правила та розрахунки

Компост 

Компост — це перероблені мікроорганізмами органічні рештки, залишки їжі або листя. Компост має високий вміст азоту, фосфору та калію, які є необхідними для здорового росту рослин. Він підвищує рівень гумусу в ґрунті, покращує його структуру та сприяє розвитку корисних мікроорганізмів. 

Підживку можна використовувати для всіх видів культур, але особливо ефективна вона для розсади та овочевих. Землю удобрюють восени після збору врожаю або навесні перед посівом.

Важливо: до компосту не можна додавати заражені залишки рослин, щоб під впливом тепла шкідники та збудники хвороб не розмножились і не зіпсували добриво.

Зелене добриво 

Зелене добриво — це настій з бур’янів, який застосовується з метою підвищення рівня органічного матеріалу в ґрунті та поліпшення його структури. Найкращим варіантом є кропива, в якій акумулюється значна кількість поживних речовин, або ж це може бути звичайний бур’ян (трав’яний скіс). Рослини для зеленого добрива можна вирощувати впродовж вегетаційного періоду та після цього додавати у ґрунт. 

Застосування органічних добрив забезпечує боротьбу з бур’янами та хворобами рослин, сприяє зниженню забруднення полів, поліпшенню їх культурності та захисту ґрунту від ерозії. Для створення настою необхідні три складові: 

 • вода;
 • азотні добрива;
 • трава (бур’ян). 

Для овочевих культур знадобиться 10 л розчину добрива на 1 кв. м грядки. На доросле плодове дерево потрібно від 50 до 100 л розведеного рідкого зеленого добрива.

Сидерати

Сидерати — це рослини, які вирощуються з метою збільшення родючості ґрунту. Вони висіваються тоді, коли земля не використовується для вирощування основних культур, наприклад, взимку після збору основного врожаю. 

Окремі види висівають весною та влітку. Однією з головних переваг сидератів є здатність збільшувати біологічну активність ґрунту. Це добриво забезпечує збалансоване живлення мікроорганізмів у землі. 

За походженням сидерати поділяються на декілька груп. Серед основних:

 • бобові (горох, сочевиця, люцерна, квасоля, конюшина) — відмінно продукують азот;
 • злакові (пшениця, жито, ячмінь, овес) — містять необхідний запас калію та білку;
 • хрестоцвіті та складноцвіті (ріпак, гірчиця, редька, соняшник) — універсальні для будь-яких типів земельного покрову.

Пропорції варто добирати в залежності від типу сидерату та ґрунту. Зазвичай на гектар використовують від 50 до 150 кг насіння сидератів. Наприклад, якщо використовується люцерна, то на 1 гектарі потрібно висівати близько 40-50 кг насіння. Якщо ж використовуються злакові сидерати, наприклад, озима пшениця, то висівати потрібно 250-300 кг на 1 гектар.

Потрібні кошти на закупівлю добрива? Скористайтеся сайтом AgroApp, на якому зібрані найвигідніші для аграріїв програми кредитування сільського господарства.

Торф

Ще одні органічні добрива — це торф, який отримують з природних боліт. Торф містить велику кількість гумусу та азоту (до 20 кг на 1 тонну), які в ґрунті розкладаються дуже повільно, зберігаючи свої корисні властивості протягом десятиліть. Підживка має хороше водопоглинання та повітропроникність, що дозволяє зберігати вологу в землі та запобігати її випаровуванню. 

Є два типи торфу:

 1. Верховий торф. Має високу концентрацію гумусу та живильних речовин. Застосовується для вирощування томатів, огірків, полуниці, суниці та квітів.
 2. Низинний торф. Має меншу концентрацію живильних речовин порівняно з верховим торфом, але необхідну кількість гумусу. Використовують для забезпечення дренажу ґрунту, збереження вологи та у складі компосту.

Щоб підвищити вміст органічної речовини на 1%, потрібно приблизно 12-15 кг торфу (2-3 відра) на 1 кв. м. Зазвичай торф додають у пропорції 10-30% від загального об’єму поверхні.

Проте виробництво торфу є енерговитратним і не сприяє біологічному розкладу органічної речовини. Це означає зменшення родючості ґрунту в майбутньому, адже із тонни торфу засвоюється тільки 3-5% азоту, тобто 0,6-1,0 кг. Саме тому використання такої підживки втрачає популярність. Замість цього, фермери частіше користуються сидератами та компостами, які є екологічно чистими та в подальшому не зменшують родючість земельної ділянки.

Плюси та мінуси застосування органічних добрив

Розглянемо переваги й недоліки використання органічної підживки для вирощування сільськогосподарських рослин. 

Плюси

 1. Низька ціна. Часто органічними добривами є продукти тваринного походження, на які не потрібно витрачати кошти, маючи свиноферму, молочний комплекс або інше тваринне господарство ВРХ. Такий підхід дозволяє економити до 25-40% на добривах.
 2. Покращення родючості ґрунту. Відновлюється природна структура землі та збільшується її родючість. Вони допомагають утримувати воду та поживні речовини, підвищуючи фертильність поля.
 3. Збільшення ємності поглинання. Живлення землі підвищує ємність катіонного обміну в ґрунтах, що виявляється у насиченості земляної поверхні поживними речовинами.
 4. Збільшення врожаю. Застосування органічних добрив забезпечує рослини необхідними поживними речовинами та підвищує врожайність.
 5. Екологічна безпечність. Використання органічної підживки ー це один з ключових елементів екологічного виробництва, яке сприяє збереженню природних ресурсів та охороні навколишнього середовища.
 6. Стимулювання мікробної активності. Збільшується кількість корисних бактерій у ґрунті, що покращує розклад органічних речовин і забезпечує більш ефективне використання поживних елементів рослинами.
 7. Формування збалансованої та стійкої екосистеми на господарстві. Збільшення біорізноманіття ґрунту допомагає зменшити кількість шкідників, хвороб і забруднення земляного покриву.

Читайте також: Як визначити вологість ґрунту: способи та методи

Мінуси

 1. Низька концентрація поживних речовин у порівнянні з мінеральними добривами. Міститься менша кількість азоту, фосфору, калію, наприклад, в селітрі на 100 кг добрива — 35% азоту, а в 100 кг гною — 1,5%. Тому може виникнути потреба в більшому обсязі добрива для досягнення бажаного результату.
 2. Повільна дія. Органічна підживка виконує свої функції повільніше, ніж мінеральна. Це означає, що для досягнення бажаного результату її потрібно підготувати та застосувати заздалегідь.
 3. Нерівномірний вміст елементів. Вміст калію, кальцію, сірки, фосфору та азоту прямо пропорційно залежить від способу та умов продукування органічних добрив.

Часті запитання про органічні добрива

Які добрива є органічними

До органічної підживки належить гній, компост, зелене добриво, сидерати, болотний торф.

У чому різниця між органічними та мінеральними добривами

Органічні та мінеральні добрива відрізняються за походженням та складом. Органічні добрива — це рослинні та тваринні залишки, а мінеральні — це утворена хімічним шляхом підживка.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку