Що таке пестициди: види, застосування у сільському господарстві

У цій статті ми розповімо про те, що таке пестициди та як правильно їх застосовувати. Також ви дізнаєтеся про види та способи внесення пестицидів. Ця інформація буде цікава фермерам, які хочуть захистити посіви від шкідників і хвороб, а також вибрати препарати, найбільш відповідні для конкретної мети.

Пестициди: що це таке

Пестициди — це хімічні або біологічні речовини, які застосовуються для знищення, відлякування або контролю шкідників, таких як комахи, гриби та бур’яни. Пестициди можуть використовуватися для різних видів культур, включаючи овочі, фрукти, зернові, а також садові дерева. Їх застосовують і у квітникарстві, і в ландшафтному дизайні.

Пестициди допомагають запобігти збиткам у сільському господарстві та забезпечити надійне зростання, розвиток рослин і підвищити врожайність. Таким чином, застосування цих хімічних препаратів дозволяє ефективніше використовувати сільськогосподарські угіддя.

Обробка хімікатами пов’язана з декількома ризиками. Один із них — це забруднення навколишнього середовища, оскільки отруйні речовини можуть потрапляти до ґрунту та води, що завдає шкоди екосистемі. Також існує загроза для комах-полінаторів, таких як бджоли, які можуть постраждати від деяких видів пестицидів. Крім того, інтенсивне використання хімікатів може призвести до розвитку стійкості шкідливих організмів, що зменшить ефективність обробки. Якщо не дотримуватися заходів безпеки, то залишки отруйних сполук на продукції можуть становити ризик і для здоров’я людини.

Кожна країна має свої закони та нормативи щодо використання хімікатів. Ці нормативи можуть відрізнятися залежно від регіону країни. В Україні застосування хімікатів регламентується Законом України «Про пестициди і агрохімікати»

Види пестицидів

Класифікація пестицидів залежить від хімічного складу, ступеня токсичності та характеру впливу на рослини.

За хімічним складом існує 3 групи пестицидів:

 1. Неорганічні — це сполуки ртуті, фтору, сірки, барію, міді. Вони мають високу ефективність і захищають на тривалий період.
 2. Органічні та органо-синтетичні — препарати високої фізіологічної активності. Це найпоширеніша категорія у рослинництві.
 3. Препарати рослинного, грибного та бактеріального походження — піретрини, антибіотики та фітонциди. Вони безпечніші, ніж хімічні.

За ступенем впливу на організм людей і тварин виділяють такі класи пестицидів: 

 • І клас — сильнодіючі або надзвичайно небезпечні хімікати, більшість із яких заборонені (такі, як ДДТ);
 • II клас — препарати небезпечного або високотоксичного типу, які потрібно вносити з обережністю та строго за нормою (Деціс, Базудін, Бі-58);
 • III клас — середньотоксичні або помірно небезпечні, такі як Актеллік, хлорокис міді, мідний купорос, карбофос;
 • IV клас — малотоксичні або малонебезпечні, наприклад, інсектициди (бордоська суміш) і такі біопрепарати, як Триходермін, Псевдобактерін, Лепідоцид, Бітоксибацилін, Фітоверм, Метавайт.

За характером впливу на рослини розрізняють такі основні види пестицидів:

 1. Інсектициди. Они розроблені для контролю комах-шкідників. Ці речовини отруюють при контакті, при потраплянні всередину або при вдиханні. До таких препаратів належать піретроїди, органофосфати та карбамати.
 2. Фунгіциди. Ці хімікати використовують для боротьби з грибковими хворобами рослин. Вони можуть запобігати розвитку інфекцій або знищувати вже інфіковані тканини рослин. До фунгіцидів відносяться тирам і хлороталоніл.
 3. Гербіциди. Вони призначені для боротьби з бур’янами. Гербіциди впливають на біохімічні процеси в бур’янах, що призводить до їхньої загибелі. До таких препаратів належать гліфосат і дикват.

Читайте також: Гербіциди: що це і як правильно використовувати

Застосування пестицидів: способи

Пестициди вносять у різний спосіб виходячи з конкретних умов, форми препарату, цілей обробки та характеристики культур. Застосування пестицидів можливе такими основними способами:

 • обприскування рідкою речовиною;
 • обпилювання порошком;
 • фумігація, тобто отруєння парами чи газами;
 • розпилення аерозолю;
 • протруювання посадкового матеріалу перед посівом або посадкою;
 • обробка гранулами по поверхні ґрунту;
 • внесення у ґрунт;
 • розкладання приманок, покритих пестицидами.

Правила роботи з пестицидами

Пестициди — це різноманітні за хімічною структурою та складом сполуки, і час їх внесення залежить від багатьох факторів. Існують різні засоби для кожного з етапів росту рослин. Іноді препарати застосовують на насіння перед посівом. У деяких випадках обробку проводять під час початкової стадії зростання культур, коли вони найбільш уразливі. Існують пестициди, які дозволені для застосування під час цвітіння, за умови дотримання особливих запобіжних заходів і рекомендацій. При внесенні під час плодоношення важливо враховувати ступінь впливу отруйних речовин на майбутній урожай і дотримуватися термінів очікування (захисні інтервали), які вказують, коли можна збирати плоди після обробки.

Ефективність обробки залежить від погодних умов. Наприклад, вітер чи дощ можуть знизити ефективність обприскування. Також, у кожного конкретного препарату є своя оптимальна температура внесення.

Загальні правила безпеки під час роботи з пестицидами:

 1. Завжди дотримуйтесь інструкцій, вказаних на етикетці препарату. Дотримуйтеся правил застосування, дозування та запобіжних заходів.
 2. Використовуйте захисне спорядження: спецодяг, спецвзуття, рукавички, респіратор чи протигаз, окуляри.
 3. Розчини потрібно готувати на відкритому повітрі або в нежитловому приміщенні, що добре провітрюється.
 4. Не змішуйте різні пестициди — це може бути небезпечним і викликати хімічні реакції.
 5. Під час обробки не можна курити, вживати їжу, пити та знімати засоби індивідуального захисту.
 6. Тривалість робіт із хімікатами І та ІІ класу небезпеки не повинна перевищувати 4 годин. З іншими класами препаратів — 6 годин.
 7. Після роботи слід змінити одяг, вимити обличчя, руки та інші відкриті ділянки шкіри з милом. Також необхідно випрати спецодяг і помити обладнання, яке використовується при обробці.
 8. Зберігайте пестициди у надійних контейнерах, у місцях, недоступних для дітей і тварин. Склад має відповідати санітарним вимогам.
 9. До роботи з хімікатами не допускаються особи до 18 років, вагітні та жінки, що годують, а також особи, які мають медичні протипоказання.

Дотримання цих заходів при роботі з пестицидами є важливим для захисту вашого здоров’я та навколишнього середовища.

Читайте також: Що таке органічні добрива: види, характеристика, застосування

Якщо вам потрібні засоби для придбання добрив, сільськогосподарської техніки та обладнання, залишайте заявку на сайті AgroApp. Ми співпрацюємо з банками та фінансовими організаціями, які пропонують вигідні умови для кредитування аграріїв. Заповніть заявку на нашому веб-сайті та чекайте попереднього рішення протягом 24 годин.

Часті питання про види пестицидів

Які пестициди заборонені в світі та в Україні

У всіх розвинених країнах заборонено ДДТ (дихлордифенілтрихлоретан). Повний перелік пестицидів, заборонених для використання в Україні,  опублікований на сайті Верховної Ради України.

У чому різниця між пестицидами та гербіцидами

Пестициди — узагальнена назва хімікатів, які використовуються для контролю шкідників і хвороб рослин. Гербіциди — це підклас пестицидів, призначений для знищення бур’янів.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку