Гербіциди: що це і як правильно використовувати

У цій статті ви дізнаєтеся про те, що таке гербіциди, як використовувати їх на плантації і як зменшити їхню негативну дію на рослини. Також ми розповімо, які види гербіцидів бувають і що слід врахувати при виборі препарату. Ця інформація допоможе вам ефективно доглядати посадки та не нашкодити їм.

Гербіциди: що це таке

Гербіциди — це клас хімічних речовин, призначених для знищення або контролю небажаних рослин, таких як бур’яни, які можуть конкурувати з культурними рослинами.

Найбезпечнішим і найекологічнішим способом боротьби з бур’янами вважають звичайне прополювання з повним видаленням коренів, але в деяких випадках, наприклад, при обробці цілинних територій, використання гербіцидів необхідне. До того ж цей спосіб допоможе вам заощадити сили та час.

Агрохімікати застосовують у сільському господарстві, садівництві та ландшафтному дизайні, щоб домогтися чистоти посівів і підвищити врожай. Адже якщо змушувати садові рослини до сусідства з бур’яном, вони відчуватимуть дефіцит поживних речовин, води, кисню та сонячного світла. Відповідно, врожайність падатиме.

Гербіциди підходять для різних культур, включаючи зернові, овочеві, плодові, баштанні, лікарські, а також для газонів та інших ландшафтних зон. Важливо підбирати препарат індивідуально під конкретну культуру, щоб мінімізувати його негативний вплив.

Як працюють гербіциди

Принцип дії гербіцидів полягає в їх здатності впливати на зростання та розвиток рослин, зокрема на бур’яни. Гербіциди можуть діяти у різний спосіб.

Деякі хімікати вбираються рослинами й потім переміщуються в їх тканинах, розповсюджуючись по всій рослинній структурі. Такі речовини можуть добиратися до коріння, листя, стебел та інших органів, знищуючи рослину зсередини. Ці препарати особливо ефективні в боротьбі зі стійкими бур’янами з глибоким корінням.

Інші гербіциди діють тільки при контакті з зовнішніми тканинами рослини. Зазвичай їх наносять на листя чи стебла. Оскільки вглиб коріння речовина не надходить і видалена частина з часом відростає знову, такі препарати підходять для бур’янів-однолітків.

Щоб досягти оптимального результату, необхідно правильно підібрати препарат для конкретного типу бур’янів і дотримуватися рекомендацій щодо того, як розводити гербіциди. Також важливо враховувати особливості довкілля.

Читайте також: Норми внесення добрив: таблиці, правила та розрахунки

Види гербіцидів

Зрозумівши, що таке гербіциди та як вони діють, вам варто дізнатися, що існує кілька видів гербіцидів. Їх можна класифікувати за різними критеріями.

Гербіциди за дією бувають:

 • селективні (вибіркової дії) — отруюють лише певні види рослин, наприклад, пирій, осоти, ромашку, зберігаючи при цьому культурні;
 • неселективні (суцільної дії) — впливають на всі рослини, з якими взаємодіють, включаючи небажані та культурні, тому їх застосовують перед посадкою на землях з великими чагарями бур’яну.

За способом застосування бувають:

 • передпосівні — застосовуються перед посівом або висаджуванням культурних рослин для підготовки ґрунту;
 • посівні — наносяться безпосередньо разом із посівами культурних рослин;
 • післясходові — використовуються після появи сходів культури і слугують для контролю бур’янів на пізніших стадіях їх розвитку.

За хімічною структурою розрізняють:

 • гліфосати;
 • тріазини;
 • дикамби;
 • імідазолінони.

Кожен тип гербіциду має свої особливості, переваги та обмеження, і їх вибір залежить від конкретної ситуації.

Як вибрати гербіциди

При виборі гербіциду необхідно враховувати низку критеріїв, щоб забезпечити ефективний контроль небажаної рослинності та мінімізувати вплив на посадки та довкілля.

Переконайтеся, що препарат підходить для контролю за конкретними видами бур’янів. Вибирайте селективний засіб, якщо потрібно зберегти культурні рослини. Деякі гербіциди ефективні на певних стадіях розвитку бур’янів. Вибирайте препарати, які відповідають стадії зростання небажаних рослин.

Враховуйте властивості ґрунту на вашій ділянці. Деякі хімічні речовини можуть бути менш ефективними у певних типах ґрунту. Також візьміть до уваги кліматичні особливості вашого регіону. Деякі речовини можуть бути більш або менш ефективними в певних кліматичних умовах.

Вибирайте гербіциди, які відповідають способу застосування: перед посівом, після посіву або сходів культури.

Намагайтеся використовувати препарати з меншим впливом на довкілля та тваринний світ. Перевірте, чи має обраний гербіцид відповідну реєстрацію та ліцензію для використання у вашому регіоні.

Бажано звернутися за допомогою до професійного консультанта, щоб визначити найбільш вдалий варіант для вашого конкретного випадку.

Як правильно вносити гербіциди

Якщо ви збираєтеся обробити поле перед посівом, враховуйте структуру орного шару. Не повинно бути земляних брил. Найкраще пестициди працюють на дрібнокомкуватій структурі, бо в ній речовини розподіляються рівномірно. Чим легший ґрунт на вашій ділянці, тим менше агрохімікатів знадобиться для обприскування.

На піщаних і супіщаних ґрунтах з невеликою кількістю гумусу препарати використовують у мінімальних нормах витрати. На ґрунтах із вмістом гумусу понад 6 % норма витрати гербіциду збільшується, бо такий ґрунт має сильну поглинальну здатність. Завдяки високому вмісту органічних речовин ґрунт швидко зв’язує та практично повністю нейтралізує всі діючі речовини пестицидів. Більш раціональним і менш витратним варіантом буде застосування хімікатів, які впливають через листя.

Дехто вважає за ефективне підгодувати бур’яни азотними добривами за кілька днів до використання гербіцидів. Таким чином, зростання бур’янів активізується й вони стають чутливішими до «отрути».

Оптимально обробляти землю агрохімікатами за кілька тижнів до висадження культури. Через пару тижнів можна повторити процедуру, щоб знищити нові бур’яни, що зійшли з опалого насіння. Повторну обробку потрібно встигнути провести до цвітіння, поки не сформувалося нове насіння.

Важливо дотримуватися певних правил, щоб забезпечити безпечне використання гербіцидів.

 1. Вивчіть інструкцію. Уважно ознайомтеся з інструкцією виробника. Застосування рекомендацій і дозування застрахує вас від помилок і пошкоджень посадок.
 2. Підготуйте обладнання. Перед застосуванням гербіциду перевірте стан і налаштування обладнання, щоб препарат розпорошувався правильно та рівномірно.
 3. Визначте оптимальний момент. Застосовуйте хімічні речовини відповідно до фази росту небажаних рослин і погодних умов. Ґрунт у прикореневому шарі має прогрітися до +12°С або вище. Не робіть обробку перед дощем або при сильному вітрі, щоб препарат не переносився на інші ділянки. Також уникайте застосування гербіциду в спеку, щоб мінімізувати випаровування.
 4. Підготуйте робочий розчин. Ретельно виміряйте необхідну кількість препарату та розведіть його відповідно до інструкції безпосередньо перед нанесенням. Розводьте розчин в емальованій або пластмасовій ємності.
 5. Використовуйте персональний захист. Надягніть захисний одяг, рукавички, захисні окуляри та респіратор перед застосуванням гербіцидів.
 6. Спостерігайте за обробленою площею. Слідкуйте за обробленою ділянкою та контролюйте результати. Якщо виявили небажаний ефект, вчасно вживайте заходів.
 7. Дотримуйтесь обмежень. Враховуйте можливі обмеження часу, зазначені в інструкції, наприклад, заборону використання врожаю після обприскування.
 8. Дотримуйтеся правил зберігання. Зберігайте гербіциди у недоступному для дітей і тварин місці.
 9. Утилізуйте залишки. Правильно утилізуйте залишки гербіциду та його упаковку відповідно до вказівок виробника.

Виконання цих рекомендацій допоможе вам досягти бажаних результатів і мінімізувати ризики, можливі під час використання гербіцидів.

Читайте також: Як визначити вологість ґрунту: способи та методи

Як нейтралізувати дію гербіциду

Щоб знизити рівень концентрації вільного гербіциду в ґрунті, проводять глибоку оранку та промивні поливи.

Також нейтралізувати забруднення ґрунту можна за допомогою великих доз органіки, наприклад активованого вугілля або торфу, які мають хорошу поглинаючу здатність.

Якщо необхідно знизити негативний вплив на рослини, можна застосувати антидоти — гумати. Вносити їх важливо до висаджування рослин на ділянці.

Потребуєте фінансів на масштабування фермерського господарства? На сайті AgroApp зібрані банки та партнерські програми, які фінансують агробізнес на вигідних умовах. Залишіть заявку сьогодні та вже завтра ви отримаєте попереднє рішення про кредитування вашого проекту.

Часті питання про те, що таке гербіциди

Як швидко починає діяти гербіцид

Швидкість початку дії гербіциду залежить від його типу та форми застосування. Деякі засоби починають діяти вже за кілька годин, інші можуть проявити свій ефект протягом днів чи тижнів після обробки.

Як правильно розвести гербіциди

Для однорічних і багаторічних бур’янів, у тому числі злакових, використовують пропорцію 50-90 мл на 10 л води, а для великих із сильною кореневою системою — 110-130 мл на 10 л води. Точні рекомендації щодо того, як розводити гербіциди, вказуються виробниками індивідуально на кожному окремому препараті.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку