Бізнес на перепілках в Україні: бізнес-план з розрахунками

З цієї статті ви дізнаєтеся, як розпочати бізнес на перепілках в Україні, які переваги та ризики існують у цій ніші агросектору. Ми розповімо про вигідні породи перепелів, яке обладнання потрібне для ферми, в чому особливості догляду за птицею. Також наведемо відомості, які допоможуть вам під час складання бізнес-плану.

Перепели як бізнес

Суть перепелиного бізнесу полягає у розведенні перепелів для отримання доходу від продажу м’яса та яєць, які цінуються за свої дієтичні та поживні властивості.

У зв’язку із затребуваністю та високою вартістю продукції на ринку, бізнес із вирощування цього виду пернатих стрімко стає популярним в Україні. Також перепели швидко розмножуються, а для їх утримання потрібно менше простору та витрат, ніж для іншої птиці.

Бізнес на перепілках доступний як великим підприємствам, так і малим, і навіть приватним особам. Він також підійде тим, хто шукає додаткове джерело доходу чи хоче зайнятися сільським господарством на невеликій площі. Однак варто врахувати, що основні споживачі перепелиної продукції — жителі великих міст, тому найвигідніше розташовувати виробництво в передмістях мегаполісів.

Перепелину ферму можна заснувати навіть без досвіду. Головне — вивчити нішу та розібратися в особливостях розведення птиці.

Бізнес на перепелах: переваги та ризики

Якщо ви розглядаєте можливість започаткувати свою перепелину ферму, вам варто оцінити потенціал цієї галузі. Зваживши всі за та проти, вам буде легше ухвалити рішення.

Переваги

Серед переваг, які залучають підприємців до цього виду діяльності:

 1. Висока продуктивність. Перепел досягає продуктивного віку протягом 1-1,5 місяця, а перепілка несе більше 280 яєць на рік. Період інкубації яєць всього лише 16-18 днів, що дозволяє швидко збільшувати поголів’я та отримувати нових пташенят для продажу чи розведення.
 2. Невеликі вкладення та витрати. Основні витрати включають закупівлю інкубаційних яєць або молодих птахів, корму та кліток. Ці птахи споживають менше корму порівняно з курми та качками.
 3. Швидка окупність. Вже через місяць після відкриття ферма починає давати прибуток. 
 4. Низька конкуренція. Порівняно з традиційними видами тваринництва, бізнес на перепілках має меншу конкуренцію. Це дає підприємцям можливість зайняти свою нішу на ринку та створити стійкий споживчий попит.
 5. Затребуваність на ринку. Зростання інтересу до здорового способу життя сприяє збільшенню попиту на дієтичну та гіпоалергенну продукцію.
 6. Компактність виробництва. Перепілки — маленькі за розміром птахи, і для їхнього розведення потрібно менше простору порівняно з іншими видами птахів.
 7. Диверсифікація бізнесу. Для фермерів, які займаються іншими видами діяльності, додавання перепелів до їхнього господарства може бути способом урізноманітнити та розширити свій бізнес.
 8. Безвідходність виробництва. Окрім м’яса, яєць і несучок, ви можете реалізовувати пір’я, перероблені продукти, а також послід для виробництва органічних добрив.

Ризики

Бізнес на перепілках — перспективний напрям. Проте є й певні ризики, які слід врахувати. Якщо заздалегідь підготуватися до них, можна застрахувати себе від помилок.

Серед ризиків:

 1. Птиця дуже чутлива до перепадів температур та освітлення. При температурі нижче +15℃ пташки перестануть нестися, а досягти потрібного режиму буває дуже проблематично.
 2. Іноді важко знайти постійних покупців. Особливо проблематично розкрутити бізнес на перепелах може бути у провінційних містах і сільській місцевості. Це пов’язане з тим, що перепілка та її яйця досі сприймаються як екзотика, а не як повсякденний продукт харчування. 
 3. Висока продуктивність. Для недосвідченого фермера це може стати серйозною проблемою, якщо виникнуть труднощі зі збутом.
 4. Хвороби птахів. Перепілки чутливі, їм потрібний ретельний догляд, постійний контроль за їх харчуванням, умовами утримання.
 5. Коротка тривалість життя птахів. У промислових умовах зазвичай живуть 1,5-2 роки.

Перепелиний бізнес: особливості

Для того, щоб максимально легко стартувати та забезпечити собі стабільний дохід, необхідно дізнатися про особливості справи. Далі ми розповімо про те, які породи розводити вигідніше, як доглядати птицю та як зберігати продукцію.

Вигідні породи

Для комерційного розведення підходять такі породи:

 • «Японська» — нестися починає вже в 30-40 днів і за рік дає 250-300 яєць;
 • «Фараон» — найвдаліша для розведення на м’ясо, але також непогано несеться (до 200 яєць на рік);
 • «Техаська біла» — відносно невибаглива бройлерна порода, тушка дорослих особин може досягати 450 г;
 • «Естонська» — відмінний варіант м’ясо-яєчної породи, має середні показники ваги та несучості.

Вибір породи залежить від цілей і вимог фермера. Багато хто поєднує розведення двох порід: одна для яєць, а друга — для м’яса.

Устаткування для ферми

Бізнес на перепелах потребує такого обладнання:

 • клітки або багатоярусні кліткові батареї;
 • інкубатори для виведення пташенят та брудери;
 • годівниці та напувалки;
 • система висвітлення;
 • система вентиляції;
 • спеціальні лотки та конвеєри для збирання яєць;
 • опалювальна техніка;
 • холодильник і морозильна камера для зберігання продукції;
 • господарський інвентар та різні інструменти, такі як ножиці, мітки для ідентифікації тощо;
 • якщо передбачається переробка перепелиних продуктів, знадобиться обладнання для обробки та пакування м’яса та яєць.

Конкретний перелік необхідного обладнання може змінюватися залежно від масштабу ферми, цілей розведення та вашого бюджету.

Читайте також: Як отримати кредит для сільського господарства

Технологія догляду

Догляд за перепелами нескладний — для обслуговування ферми на тисячу птахів буде достатньо 2-3 працівників. Бізнес на перепелах принесе прибуток, якщо суворо дотримуватися технології розведення птиці:

 1. Годування. Харчування має бути збалансованим. Вигідніше готувати суміш самостійно, ніж купувати готовий корм. До такої суміші входять зерна ячменю (5%), кукурудзи (25%), пшениці (30%) та мелена черепашка (5%). До решти входить макуха соняшника та рибне борошно. Один дорослий птах з’їдає 25-30 г корму на день. Різко міняти корм не можна. Необхідно заздалегідь закуповувати нову партію та поступово домішувати у попередньої. П’є птах чисту воду.
 2. Умови утримання. Забезпечте перепелам достатній простір у клітках або курниках, щоб вони могли вільно пересуватися та не травмувалися. Фермери часто використовують спеціальні клітки заввишки 20-25 см, а також багатоярусні кліткові батареї. При встановленні на кілька поверхів, площу простору можна планувати з розрахунку 80-120 голів на 1 м². Підтримуйте температуру 18-20℃ та вологість повітря на рівні 60%-70% з урахуванням потреб перепелів різних вікових груп. Забезпечте хорошу вентиляцію, щоб запобігти скупченню аміаку та неприємного запаху. Світловий день має становити 16-18 годин, але освітлення не повинно бути надто яскравим.
 3. Здоров’я та гігієна. Регулярно оглядайте птахів на ознаки хвороб, стресу чи паразитів. Хворих чи ослаблених слід вчасно ізолювати. Дотримуйтеся санітарних заходів, регулярно очищаючи та дезінфікуючи приміщення та обладнання.
 4. Розведення та інкубація. Перепілка починає нести яйця приблизно з 2-х місяців. З віком, після досягнення року, несучість у птахів знижується, тому оновлювати поголів’я потрібно щороку. Перепілки не висиджують свої яйця, тому використовуйте інкубатори для виведення пташенят, підтримуючи необхідні умови температури та вологості. Зазвичай поголів’я перепелів поділяють на 2 групи: одна призначена для виробництва продукції, а інша слугує для поповнення та оновлення стада. Різновікові групи тримайте окремо одна від одної.

Зберігання продукції

М’ясо рекомендується зберігати в герметичних пластикових контейнерах або пакетах при температурі від 0°C до 4°C, а яйця — у коробках або спеціальних яйцетримачах, щоб запобігти їх пошкодженню, при температурі від 2°C до 6°C. Оптимальна вологість зберігання готової продукції становить приблизно 70-80%.

Термін придатності м’яса при правильному зберіганні в холодильнику від 2 до 4 днів. У морозильній камері — місяць і більше, але користь продукту знижується. Перепелині яйця можуть зберігатися до 3-4 тижнів, а холодильнику до 60 днів, за умови, що шкаралупа не ушкоджена.

Дотримання цих простих правил, а також підтримання чистоти обладнання та ємностей для зберігання гарантує збереження якості перепелиної продукції.

Перепілки: бізнес-план з розрахунками

Бізнес-план з розведення перепелів допоможе вам оцінити перспективи та потенціал цієї галузі. Ми розглянемо основні аспекти, включаючи середню вартість проекту, період окупності, приблизні витрати та середню прибутковість. 

Рентабельність та окупність перепелиної ферми

Виробництво перепелиних яєць дешевше за курячі, а розведення перепелів вважається найрентабельнішим птахівництвом, і становить 50-70%.

Розпочати бізнес на перепелах можна з 500-700 голів. В цьому разі вкладення становитимуть 90-100 000 грн з урахуванням усіх витрат на облаштування ферми та закупівлю обладнання. За рахунок високої продуктивності цих пернатих вже через рік поголів’я може збільшитися в 10 разів. Окупити всі попередні витрати пташника можна за півроку роботи.

Одне інкубаційне яйце коштує 3-5 грн, а перепілка тритижневого віку та старше — від 30 грн. Таким чином, для придбання 1000 голів необхідно близько 30 000 грн. Витрати на корм становитимуть 6000-8000 грн на місяць. Одна кліткова батарея на 250 особин може коштувати приблизно 2000 грн за оптовою ціною.

Валовий прибуток з ферми на 500-700 голів складе приблизно 20000 грн на місяць.

Якщо ви не маєте капіталу для організації виробництва в промислових масштабах, можна почати з невеликого числа перепелів і розводити їх поступово, але термін окупності в такому разі буде суттєво довшим, а прибуток нижчим.

Необхідні документи

Бізнес на перепілках в Україні підлягає ветеринарному контролю. Відповідно до законодавства, вся продукція на реалізацію має проходити ветеринарний контроль у сертифікованій державній лабораторії. За результатами досліджень продавцю на товарну партію видається ветеринарне свідоцтво за формою №2. Також у лабораторії можуть вимагати довідку про походження птахів, тому запитуйте відповідні документи при купівлі поголів’я чи інкубаційних яєць у продавця.

Читайте також: Як відкрити фермерське господарство в Україні в 2023 році

Збут продукції

Вже на стадії планування бізнесу необхідно знайти попередні рішення щодо збуту продукції.

Один із варіантів — відкрити власну точку продажу в найближчому місті. Свій фермерський магазин чи точки на місцевих ринках дозволять встановити прямий контакт із кінцевими споживачами. Також можна укласти контракти на постачання м’яса та яєць з магазинами та супермаркетами, кафе та ресторанами, санаторіями, школами, дитсадками та туристичними базами. Послід для добрива можна продавати як окремим приватним господарствам, так і великим агрокомпаніям.

Найкраще мати одночасно кілька точок збуту. Подбайте також про упаковку та фасування продукції.

Розведення перепілки — бізнес з великим маркетинговим потенціалом. Створіть інтернет-магазин або продавайте через платформи електронної комерції, щоб досягти більшої аудиторії потенційних покупців. Онлайн-продажі вигідні, оскільки можна безпосередньо доставляти продукцію клієнтам.

Плануєте розпочати бізнес чи розширити фермерське господарство? Скористайтеся фінансовими послугами банків для закупівлі необхідного обладнання та інших вкладень у справу. Заповнивши заявку на сайті AgroApp, ви отримаєте попереднє рішення про кредитування протягом 24 годин.

Часті питання щодо бізнесу на перепелах в Україні

Скільки можна заробити на розведенні перепелів

Прибуток на розведенні перепелів залежить від багатьох чинників, наприклад, чисельності птахів, площі ферми, попиту в конкретному регіоні та способів реалізації. Роздрібна вартість 1 кг м’яса перепела в середньому 150-200 грн., а 20 штук яєць — 50-60 грн.

Які породи перепелів найкращі

Найбільш затребуваними серед фермерів вважаються породи перепелів «Фараон», «Японська», «Естонська» та «Техаська біла».

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку