Гідропоніка: що це за метод і для чого потрібен фермеру

З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке гідропоніка та в чому полягає суть цього методу вирощування культур. Також ми розповімо про види гідропоніки, плюси та мінуси використання гідропонних систем. Ця інформація допоможе вам визначитися з оптимальним для фермерського господарства методом вирощування рослин і вибрати необхідне обладнання.

Що таке гідропоніка

Гідропоніка — це метод вирощування рослин без ґрунту. Замість ґрунту використовуються живильні розчини. Таким чином, усі необхідні речовини в точних пропорціях подаються безпосередньо до коріння. Метод гідропоніки є популярним серед аграріїв, бо дозволяє більш ефективно контролювати умови зростання культури в будь-яку пору року, а також знизити використання води та добрив.

Засновником сучасної технології вважається Вільям Фредерік Герік, який запровадив сам термін «гідропоніка» та реалізував ідею у промислових масштабах.

Види гідропонних систем

Існують такі основні види гідропонних систем:

 • ґнотова;
 • краплинного зрошення;
 • приливно-відливна;
 • аеропоніка;
 • плавуча платформа або DWC;
 • техніка живильного шару.

Вибір системи для плантації залежить від потреб і ресурсів фермера. Щоб зрозуміти, що таке гідропоніка, давайте розберемо детальніше особливості та переваги кожного виду.

Ґнотова система

Цей вид один із найдоступніших, оскільки для нього не потрібне спеціальне обладнання. Ґніт або шнур пропускають через дно горщика та занурюють у поживний розчин, який поступово всотується та передається корінню.

Метод ідеально підходить для декоративних культур і культивації овочів невеликого розміру. Але врахуйте, що доступ кисню до резервуару з розчином обмежений і рослини розвиваються не так швидко через пасивний спосіб доставки поживних речовин.

Система краплинного зрошення

При краплинному зрошенні живильний розчин подається безпосередньо крапельками до коріння через систему трубок і форсунок. Циркуляцію контролюють за допомогою таймера та налаштовують відповідно до потреб рослин. Якщо система реверсивна, надлишок рідини перенаправляється назад до резервуару, а потім знову використовується. Крапельне зрошення забезпечує точне дозування поживних речовин і мінімальні втрати води. У нереверсивній системі насос налаштовується так, щоб не залишалося надлишку живильної рідини.

Якщо ви плануєте використовувати такий метод вирощування, врахуйте, що необхідно регулярно проводити профілактичне чищення обладнання, щоб уникнути забруднення.

Приливно-відливна система

Метод гідропоніки передбачає використання приливно-відливної системи. У цій системі поживний розчин заливається у певний час, за таймером. Коли його подача припиняється, він під дією сили тяжіння зливається назад до резервуару через спеціальні отвори. Процес повторюється кілька разів на день.

Непередбачене вимкнення електрики або коливання її потужностей може негативно позначитися на зростанні та розвитку рослин.

Аеропоніка

Рослини вирощуються в повітряному середовищі, де їхнє коріння огортається туманом живильного розчину. Система забезпечує високу доступність кисню для коріння, таким чином вони краще поглинають поживні речовини, що прискорює зростання рослин.

Ця система також мінімізує використання води та дозволяє точно контролювати поживний склад. Але важливо стежити за таймером, налаштовувати його та постійно чистити обладнання.

Плавуча платформа або Deep Water Culture

Рослини розміщуються на плавучих матеріалах, таких як пінопласт або спеціальні плавучі сітки, коріння при цьому повністю занурені в поживний розчин. Кисень доставляється за допомогою повітряного насоса.

Такий метод гідропоніки є ефективним при вирощуванні культур невеликого розміру, яким потрібно багато води. Для великих культур необхідно використовувати додаткові опори чи фіксатори.

Техніка живильного шару

Рослини знаходяться в ємності з іригаційним каналом. Стікаючи по каналу тонким шаром, живильний розчин омиває коріння та повертається до резервуару. Розподіл розчину може здійснюватися циклічно чи безперервно. Циклічна подача забезпечує кращу аерацію коріння, але складна в реалізації.

Головний недолік такого підходу — залежність від насоса. Несправність або раптове вимкнення електроенергії можуть призвести до швидкого пересихання коріння. Також ця технологія не підійде для вирощування культур із великою та розвиненою кореневою системою.

Плюси та мінуси гідропоніки

Гідропонний метод вирощування рослин має свої переваги та недоліки. Нижче ми перерахуємо основні з них.

Плюси

Гідропоніка — більш економічна та менш трудомістка технологія в порівнянні з ґрунтовим методом.

Метод гідропоніки має наступні переваги:

 1. Висока продуктивність. Завдяки оптимальному контролю води та корисних речовин ви можете отримувати більше врожаю. Рослини дозрівають на 25% швидше, ніж у землі!
 2. Економія простору. Коріння рослини отримує поживу безпосередньо, за рахунок чого не розростається ділянкою та займає менше місця.
 3. Економія води. Гідропоніка зменшує споживання води, оскільки рідина циркулює та використовується повторно.
 4. Мінімум шкідливих організмів. Відсутність ґрунту знижує ризик захворювань і шкідників, що дозволяє зменшити або повністю уникнути використання пестицидів.
 5. Контроль поживних речовин. Ви можете самостійно контролювати та забезпечувати рослини корисними речовинами у потрібній кількості, тоді як із ґрунту вони легко вимиваються.
 6. Можливість вирощувати рослини цілорічно. Гідропоніку легко застосовувати в приміщенні, що дозволяє контролювати клімат на посадках.
 7. Відсутність бур’янів. Гідропонні системи адаптовані для фази росту, а не для пророщування, тому насіння бур’янів не проростає.

Мінуси

Гідропоніка має деякі особливості, які слід врахувати, щоб ґрунтовно підготуватися до використання цієї технології.

Метод гідропоніки має декілька мінусів:

 1. Високі витрати на обладнання. Початкові інвестиції можуть бути значними, особливо при використанні складніших технологій, таких як аеропоніка або системи зі штучним освітленням.
 2. Потребує ретельного контролю. Необхідно постійно моніторити та налаштовувати параметри, такі як pH і рівень поживних речовин.
 3. Залежність від електрики. Для роботи насосів, освітлення та контрольних систем потрібна безперервна подача електроенергії.
 4. Необхідність у профілактичному чищенні системи. Не можна допускати засмічення трубок.

Що вирощують методом гідропоніки

Гідропоніка – це вигідна технологія для розведення овочів, трав та ягід. У промислових масштабах так вирощують:

 • томати;
 • огірки;
 • баклажани;
 • броколі;
 • петрушку, салат, шпинат, руколу, базилік та іншу зелень;
 • солодкий і гострий перець;
 • різновиди бобових;
 • полуниці та суниці.

Читайте також: Бізнес на полуниці: бізнес-план для фермера

Обладнання для гідропоніки

Для вирощування рослин методом гідропоніки знадобиться таке обладнання:

 1. Резервуари для приготування та зберігання живильного розчину.
 2. Насоси для циркуляції розчину по системі.
 3. Канали або лотки з пластику чи металу, на яких розміщуються рослини.
 4. Плівка або підкладки для покриття каналів або лотків.
 5. Світлодіоди або інші лампи для забезпечення необхідного рівня освітлення.
 6. Фільтри та системи очищення для видалення домішок і фільтрації живильного розчину від небажаних речовин.
 7. Системи автоматичного поливу та живлення, які автоматично контролюють і регулюють подачу поживного розчину, води до рослин.
 8. Вентиляція, кондиціонери, системи обігріву/охолодження для підтримки оптимального клімату на посадці.
 9. Садові інструменти, контейнери для посіву, засоби контролю шкідників та інші необхідні пристрої для догляду за рослинами.
 10. Повітряний компресор для забезпечення рідини киснем.
 11. Термометри та гігрометри для контролю температури та вологості.
 12. Прилади для виміру електропровідності розчинів.
 13. pH-метри для визначення рівня кислотності розчинів.
 14. Генератор на випадок вимкнення електроенергії.

Конкретний набір обладнання залежить від розміру та виду гідропонної системи.

Скористайтеся фінансовими послугами для аграріїв, щоб придбати необхідне обладнання залишайте заявку на сайті AgroApp, де зібрані найвигідніші для аграріїв програми фінансування.

Читайте також: Як отримати кредит для сільського господарства

Часті питання про гідропоніку

Гідропоніка або ґрунт: що краще

Вибираючи метод вирощування, враховуйте вид культури, доступність ресурсів і вимоги до врожайності. Гідропоніка — це технологія, яка прискорює розвиток рослин і підвищує врожайність, але потребує інвестицій і підходить не для всіх культур. А ґрунт — це природне середовище для всіх рослин, але його обробка вимагає більших зусиль при вирощуванні.

Що потрібно для гідропоніки

Для гідропоніки вам знадобиться таке обладнання:

 • резервуари для живильного розчину та лотки для розміщення саджанців;
 • насоси для циркуляції розчину;
 • повітряний компресор;
 • датчики та контролери для вимірювання параметрів;
 • джерело освітлення та обігрівальні прилади (за необхідності).

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку