Лавандовий бізнес: як посадити та вирощувати

У цій статті ви дізнаєтеся про те, як посадити лаванду, як вирощувати, кому продавати, а також у чому плюси та мінуси такого бізнесу. Розповідаємо, яку лаванду вигідно садити та скільки можна заробити на цій рослині.

Бізнес на лаванді в Україні: плюси та мінуси

Український клімат та ґрунти — цілком сприятливе середовище для цієї культури. Але щоб успішно стартувати бізнес на лаванді в Україні й добре заробити,  потрібно зважити всі плюси та мінуси вирощування лаванди, правильно скласти бізнес-план, маркетингову стратегію та визначитися з ринком збуту.

При складанні бізнес-плану орієнтуйтеся на таку інформацію:

 • середня врожайність — 65-70ц/га сировини;
 • з 1 га вийде 90-100 кг ефірної олії, з лавандину — до 220 кг;
 • оптова ціна за 1 літр ефірної олії лаванди — від 40 $, а роздрібна — від 50 до 300 $;
 • на 1 га можна заробити 10 000 $;
 • рентабельність на 3-й рік після посадки — 36%, на 5-й до 200%.

Якщо вирощувати лаванду в промислових масштабах на плантаціях площею від 50 га, краще самим її переробляти. Адже ефірна олія та гідролат приносять найбільший прибуток. Лаванда придатна для переробки олії лише на 2-3-й рік після посадки саджанців, а цінну ефірну олію в різних кількостях містять усі частини рослини.

Одразу скажемо, що обладнання для переробки коштує 30 000-50 000 $. З урахуванням таких витрат краще спочатку укласти контракти на постачання сировини, а вже потім інвестувати у справу.

Якщо плануєте розташувати на плантації власну пасіку, враховуйте, що для отримання чистого лавандового меду потрібно засадити як мінімум 10-20 га. За менших масштабів мед матиме лише присмак лаванди.

Плюси

 1. Не потребує особливого догляду.
 2. Кущик зростає до 20 років.
 3. Безліч способів заробітку: можна продавати цвіт, коріння, розсаду, олію, мед, здавати ділянки в оренду під проведення фотосесій і виїзних весільних церемоній.
 4. Почати бізнес можна з нуля та прямо на своїй ділянці.
 5. Великий попит.
 6. Висока рентабельність бізнесу.
 7. Для вирощування у промислових масштабах усю необхідну техніку можна орендувати, а не купувати — це дозволить заощадити кошти на початковому етапі.

Мінуси

 1. Потребує значних початкових вкладень: найбільша стаття витрат — саджанці.

Читайте також: Як отримати кредит для сільського господарства

Хто купує лаванду

Лаванда використовується в різних сферах промисловості: фармацевтичній, харчовій, косметичній, лікеро-горілчаній, декоративній. Серед ваших потенційних покупців у лавандовому бізнесі :

 • Виробники ефірних олій. І тут важливу роль відіграє відстань до екстракційного заводу. Сировину потрібно доставляти якнайшвидше, щоб рослина не втрачала своєї ефіроолійної цінності.
 • Садові центри. Вони можуть бути основними оптовими замовниками ваших саджанців.
 • Виробники парфумерії та косметики. Ефірне масло та гідролат використовуються при виготовленні різних косметичних засобів для догляду за тілом та волоссям.
 • Виробники медикаментів Попит мають не тільки цвіт, насіння, листя або стебла, а й коріння лаванди, з якого виробляють ліки.
 • Сауни, спа салони, ресторани. Лаванду використовують для оздоровчих процедур та ароматерапії. У ресторанах використовують для ароматизації приміщень і створення розслаблюючої атмосфери.
 • Виробники чаю та приправ. Лаванда широко використовується в кулінарії, також це одна з найулюбленіших рослин кондитерів.
 • Виробники мила, свічок, косметичної солі. Використовують для надання кольору, аромату та збагачення корисними властивостями своїх товарів.
 • Пасічники. Вони часто сіють лаванду для збирання унікального меду.
 • Туристи. Лавандова ферма — привабливе місце для туристів. Фотосесії на полях, виїзні весільні церемонії та екскурсії можуть бути додатковим джерелом вашого доходу.

Лавандовий бізнес однозначно можна назвати перспективним. Особливо з огляду на те, що вирощування та переробка лаванди — практично безвідходне виробництво.

Щоб знайти покупців лаванди, розміщуйте рекламу на дошках оголошень, у соцмережах або відкрийте власний інтернет-магазин. Пам’ятайте також про сарафанне радіо.

Як посадити лаванду

Лавандовий бізнес можуть розпочати і власники великих земельних угідь, і навіть фермери, які володіють 0,5-1 га землі. Починаючи з невеликої площі ви отримаєте досвід, зрозумієте, як потрібно підходити до процесу культивації. Помилки будуть у будь-якому випадку, але на малих площах вам простіше їх виправляти, перш ніж ви навчитеся та перейдете до промислових масштабів. Для посадки на 1 гектар потрібно від 18 000 до 24 000 саджанців, висотою не менше 10 см. У продажу є річні та дворічні саджанці вартістю 40-70 грн.

Грунт

Рослина не дуже вимоглива до якості ґрунту, але перед закладкою плантації краще перевірити кислотність ґрунту. Лаванді буде комфортно на відкритих сонячних ділянках з нейтральним або слаболужним ґрунтом (від 6,5 до 7,5 рН). Якщо грунт кислий — бажано заздалегідь додати вапна або доломітового борошна. Оптимально, якщо ґрунт супіщаний і суглинистий, має хорошу аераційну здатність і середній рівень родючості. Також обов’язково перед посадкою провести стандартні процедури: оранку, дискування, фрезерування та формування грядок. Якщо підземні води проходять надто близько, доведеться зводити дренаж. Удобрити ґрунт можна невеликою кількістю піску та перегною.

Час посадки

Садити лаванду бажано у вересні, щоб за зиму живці добре вкоренилися та зміцніли. Тоді вже першого року можна отримати прибуток. Також для висадки підійде березень чи кінець лютого, якщо зима тепла. Але в такому разі перший урожай не окупить витрат на збирання, а коренева система буде ще надто слабкою для безпечної обробки та розмноження.

Способи посадки

Як посадити лавандове поле — вручну чи механічним способом, залежить від площі та ваших можливостей. 5 осіб можуть засадити 1 га за 7-10 днів, а спеціальне обладнання за 2 дні. Формування грядок залежить від того, як збиратимете врожай. Для техніки необхідно залишати таку відстань між грядками, щоб обладнання могло проїжджати не пошкоджуючи кущі. Дистанція між самими кущами — 40-60 см.

Яку лаванду вирощувати

Вибирайте сорт лаванди залежно від бізнес-цілей. Існують такі сорти рослини:

 1. Вузьколиста (справжня). Вирізняється сильним мочкуватим коренем до 2-х метрів у довжину та пагонами з дерев’янистою частиною біля основи. Найбільш економічно вигідна для промислових цілей.
 2. Широколиста (французька). Більш вимоглива до ґрунту та клімату. Часто зустрічається в ландшафтному дизайні. Підійде для вирощування у садових вазонах.
 3. Гібридна (лавандін). Досить велика рослина, стійка до захворювань і шкідників. Дає більше ефірної олії, яка поступається за якістю оліям інших видів, тому коштує набагато дешевше.
 4. Зубчаста. Більше підходить для декоративних цілей. Витримує не більше 8-9 ° C морозу.

Хоча лаванду й називають «фіолетовим золотом», залежно від сорту суцвіття бувають блакитного, синього, білого, рожевого та ніжно-зеленого кольору.

Читайте також: Як визначити кислотність ґрунту: ТОП-4 способи

Лаванда: як вирощувати

Ця рослина дуже невибаглива й належить до швидкоокупних культур. Лаванда добре переносить спеку, але щоб урожай був якісним і регулярним, необхідний краплинний полив. Можна одразу висадити рослини біля водоймища, але на такій відстані, щоб не було ризику їх підтоплення. В такому разі краплинне зрошення організувати простіше та дешевше.

Шкідників у лаванди майже немає, більшість відлякує її ефірний аромат. Але все ж таки небезпеку становлять хрущ, райдужний жук, капустянка та слимаки. З хвороб поширений фомоз, із яким можна боротися фунгіцидом.

Також лаванда здатна витримувати низькі температури до -20, особливо вузьколистий сорт. Одразу після перезимівлі, потрібно провести обрізання на 1/3 саджанця. Так рослина отримає необхідний стрес, який сприятиме її подальшому розвитку.

Вже у квітні-травні ви можете спостерігати перші ознаки того, що рослина добре закріпилася в землі, а влітку повною мірою насолоджуватися її цвітінням. Період цвітіння за умов помірного клімату триває близько 30-45 днів.

З бур’янами доведеться поборотися, особливо в перші роки. Близько 5 разів на сезон необхідно прополювати грядки вручну або за допомогою сільгосптехніки. Коли коренева система кущів досягне глибини 1 м і більше, вплив бур’янів не буде таким згубним.

Якщо ви збираєтеся продавати лаванду в харчову чи косметичну промисловість, не можна обробляти плантацію хімічними речовинами.

Лаванда, як вирощувати яку ви вже знаєте, потребує особливого догляду — щоб вона не росла вгору, а формувалася в гарний кулястий кущ, її потрібно регулярно стригти.

Для збору врожаю вручну будуть потрібні серпи, секатори, електроножиці. На високих плантаціях потрібна спецтехніка для механізованого збору.

Потребуєте коштів для придбання сільгосптехніки? На сайті AgroApp зібрані банки, партнерські програми та кредитні організації, які надають фінансові послуги для аграріїв. Залишивши заявку, ви протягом 24 годин отримаєте попереднє рішення про фінансування вашої компанії.

Рослини не потребують заміни та підсадження, а самостійно розмножуються самосівом і можуть досягати віку 20 років. Розмноження культури можливе насінням, живцями або поділом куща.

Як вирощувати лаванду з насіння

Перед посадкою необхідно провести стратифікацію насіння — обробку холодом. Це можна зробити або штучно, змішавши з піском і помістивши в холодильник на 2 місяці, або природно, посіявши під зиму у відкритий ґрунт. Сіяти потрібно не надто заглиблюючи насіння в ґрунт і обов’язково мульчуючи. Для цього підійде суха трава чи компост. Після проростання за рослиною необхідний ретельний догляд протягом півроку. А цвісти в цьому випадку лаванда почне лише на 2-й чи 3-й рік.

Часті питання про лавандовий бізнес

Скільки можна заробити на лаванді

Маючи бізнес на лаванді в Україні, можна заробляти до 1 млн. грн. з 1 га на рік. Багато залежить від початкових витрат на закупівлю обладнання, мінімальної ціни на рослину, вибраних сфер збуту та від країни-закупника.

Скільки лаванди можна зібрати з гектара

Середня врожайність лаванди становить 65-70 ц/га. З цієї кількості сировини можна отримувати від 90 до 100 кг ефірної олії, а з лавандину — до 220 кг.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку