Як визначити кислотність ґрунту: ТОП-4 способи

У цій статті ми розповідаємо, як визначити кислотність ґрунту, які бувають ґрунти, яке середовище підходить різним видам рослин, і що таке оптимальний показник кислотності. Також ви дізнаєтеся прості способи аналізу pH у домашніх умовах.

Як перевірити кислотність ґрунту

Кислотність землі вимірюється в pH і залежить кількості іонів водню, що містяться в ньому. Рівень pH впливає на склад, повітропроникність та якість землі, а значить і на родючість вашої ділянки.

Умовно ґрунти можна розділити на:

 • кислі, pH менше 6;
 • нейтральні, pH 6-7;
 • лужні, pH більше 7.

Показники від 5 до 7 властиві для регіонів із вологим ґрунтом, від 7 до 9 — для регіонів із сухим.

Читайте також: Як відкрити фермерське господарство в Україні у 2023

Оптимальний показник кислотності ґрунту

Деякі рослини полюбляють рости в кислому середовищі або в лужному. Але все ж таки більшість культур добре почувається тільки в нейтральному середовищі.

  Кислий Сильнокислий Середньокислий Слабокислий
pH нижче 6 нижче 4 4-5 5-6
  Нейтральний      
pH 6-7      
  Лужний Слаболужний Сильнолужний Різколужний
pH вище 7 7-8 8-10 10

У слабокислому ґрунті добре ростуть морква, картопля, салат.

Нейтральний ґрунт полюбляють більшість рослин: буряк, хрін, бобові, капуста всіх видів, цибуля, перець, гарбуз, часник, льон, шпинат, жимолость, виноград, вишня, слива, смородина, молочай, водозбір, волошка, амарант.

У слаболужному середовищі вирощують горох, капуста, огірки, гарбуз, буряк, квасоля, пастернак.

Підвищена кислотність землі негативно впливає на зростання більшості культурних рослин, бо зменшує доступність ряду макро- та мікроелементів і збільшує розчинність токсичних сполук марганцю, алюмінію, заліза, бору, а також погіршує фізичні властивості. Ось чому навіть при достатньому освітленні, зволоженні та родючості ґрунту, рослини можуть гинути.

Оптимальний кислотно-лужний баланс сприяє кращому розвитку саджанця та великому врожаю.

Читайте також: Як взяти в оренду землю сільгосппризначення

Як перевірити pH ґрунту: 4 способи

Існує 4 способи перевірити pH ґрунту:

 1. По рослинах.
 2. За допомогою приладів.
 3. За допомогою аналізу.
 4. Домашні методи

Розглянемо кожен спосіб детальніше.

По рослинах

Це найпростіший спосіб визначити pH без аналізу та зайвих витрат. Щоб дізнатися, як визначити кислотність ґрунту по рослинах, уважно придивіться до культур, які самостійно ростуть на землі. Вони стануть індикатором. Якщо бачите ромашку, ожину, кропиву, конюшину, мати-й-мачуху — земля нейтральна або слаболужна. Якщо переважає перстач, плющ, осока, лугова волошка, кінський щавель, жовтці, то середовище, швидше за все, кисле.

За допомогою приладів

Кислотомір — прилад для вимірювання, який швидко та точно визначає кислотність ґрунту. Занурте кислотомір у ямку з водою та побачите значення pH на дисплеї. Для коректної оцінки показників повторіть процедуру в різних місцях ділянки. Прилад можна придбати в спеціалізованих магазинах.

За допомогою аналізу

Для цього експерименту вам знадобиться спеціальний набір з лакмусовим папірцем і шкалою для звіряння показників.

Покрокова інструкція:

 1. Змішайте 2-3 зразки ґрунту з різних частин ділянки.
 2. Залийте дистильованою водою 1:5 і розмішайте до кашоподібного стану.
 3. Коли рідина проступить на поверхню, зануріть тест-смужку лакмусового папірця на 1 хвилину, і смужка змінить колір.
 4. Звірте свій результат із кольоровою шкалою зразка й так визначте кислотність землі.

Домашні методи

Існують народні методи, які підкажуть, як перевірити ґрунт на кислотність.

За допомогою фіолетової капусти

Дрібно наріжте та відваріть капусту протягом 10 хвилин. Потім охолодіть фіолетовий розчин, процідіть і додайте зразок ґрунту. Якщо розчин не змінить колір, ґрунт нейтральний. Якщо вода порожевіє — середовище кисле. Якщо колір став синім або зеленим – середовище лужне.

За допомогою листя чорної смородини

Залийте кілька листочків склянкою окропу та дайте настоянці охолонути. Потім додайте пробу землі та спостерігайте. Якщо рідина стала червоною, ґрунт сильнокислий, якщо рожевою — середньокислий. Якщо ж розчин став зеленим – ґрунт нейтральний, якщо синім – лужний.

Як змінити кислотність ґрунту

Провели всі необхідні процедури та з’ясували, що середовище надто лужне чи навпаки — слабокисле? Ситуацію виправить розкислення або підкислення.

Розкислення

Зовсім кисле середовище розкислюють гашеним вапном. На одну сотку перед посадкою необхідно розкидати 10 кг. Процедуру проводять восени раз на 2-3 роки, щоб до весни встигла пройти реакція нейтралізації. Якщо земля середньокисла або трохи кисла, то краще використовувати доломітове борошно прямо при посадці: 1 столова ложка в 1 лунку. Також підійде попіл: по 1–1,5 кг на квадратний метр.

Підкислення

Щоб підвищити кислотність, використовують органіку: хвойні голки/тирсу, що перепріли, компост з листяного опаду, лісовий мох-сфагнум, рудий торф, свіжий гній. Органіку слід додавати прямо до посадкової ями під коріння рослин, а не розкидати по поверхні. У разі важких ґрунтів, що злежалися, використовують мінеральні речовини: сульфат заліза, сірку колоїдну, аміачну селітру, сірчанокислий калій. Ще один простий спосіб підвищити кислотність ґрунту — посів сидератів. Підійде ріпак, гірчиця біла, овес і суріпка.

Після всіх маніпуляцій не забудьте перевірити pH ґрунту.

Потрібна фінансова підтримка? На сайті AgroApp зібрано банки, кредитні організації, партнерські програми, які надають послуги кредитування аграріям.

Часті питання про те, як перевірити кислотність ґрунту

Як дізнатися кислотність ґрунту без приладу

Проаналізуйте бур’яни, які переважають на ділянці. Мохи, жовтці, дикий щавель чудово почуваються в кислому середовищі, а ромашка, бузок і кропива — у лужному.

Як визначити кислотність ґрунту народними засобами

Спробуйте помістити трохи землі в охолоджений відвар фіолетової капусти. Якщо колір рідини не змінився — ґрунт нейтральний, якщо відвар порожевів — кислий, якщо став синім або зеленим — лужний.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку