Породи корів молочного напрямку: 6 найкращих

У цій статті ми розповімо, яка порода корів дає найбільше молока та є найбільш вигідною для утримування на фермі. Також розглянемо породи корів молочного напрямку, які вирізняються високою молочністю — характеристики худоби, особливості раціону та умови утримання.

Ця інформація буде корисна як фермерам-початківцям, так і досвідченим власникам молочних господарств, які шукають більш продуктивну велику рогату худобу.

Найкращі молочні породи корів в Україні

Виробництво коров’ячого молока — розвинена та конкурентоспроможна галузь сільського господарства України. Успіх молочної ферми насамперед залежить від правильно обраної породи корів

Давайте розглянемо 6 порід корів молочного напряму, які адаптовані до клімату України, вирізняються високими надоями та користуються популярністю серед українських фермерів.

1. Голштинська порода

Ця корова має великий клиноподібний тулуб з широким попереком і велике вим’я. Кістяк легкий і витягнутий. Масть чорно-біла.

Голштинські корови відомі своїм м’яким характером. В умовах виробництва живуть близько 10 років.

Умови утримання

У племінних господарствах використовується вигінний метод утримання, максимально наближений до природних умов, без прив’язі. У стійлах чи загонах важливо підтримувати стабільну температуру. Приміщення необхідно регулярно чистити та міняти підстилки. Місце отелення дезінфікують, а телят у перші дні бажано тримати під інфрачервоними лампами.

Ця молочна порода корів схильна до маститу. Для профілактики захворювань необхідно підтримувати чистоту в місці утримання, а також додавати до раціону корови пребіотики. Щоб уникнути зараження племені, важливо регулярно проводити ветеринарний огляд тварин.

Годують худобу конюшиною та люцерною, що містять велику кількість білка. У кормі має бути не менше ніж 20% протеїну. Силос краще не давати — в ньому часто присутні патогенні мікроорганізми. Приблизна витрата корму на одну тварину — 7 тонн на рік. Для складання раціону з урахуванням різних життєвих циклів бажано проконсультуватися з фахівцем. 

Продуктивність

Корови швидко ростуть і вже у 18 місяців готові до осіменіння. В умовах нашої країни вони можуть давати від 15 до 20 літрів молока на добу, залежно від догляду та харчування. Молоко вирізняється високим вмістом жиру (від 3,6% до 4,49%) та ідеально підходить для виготовлення масла. Після другого отелення продуктивність знижується. Лактаційний період у голштинських корів становить близько 305 днів.

2. Джерсійська порода

Джерсійські корови середньої величини, з витонченою конституцією та великим вименем. У них невелика голова та довга шия зі складками. Масть — від світло-рудої до темно-бурої. 

Представники породи молочних корів «Джерсійська» вирізняються полохливим характером, тому їх краще розводити далеко від великих міст і гамірних доріг. При правильному утриманні, тварини виявляють спокійну та лагідну вдачу. На фермерських господарствах корови живуть 10-12 років.

Умови утримання

Ці корови невибагливі у догляді. Достатньо забезпечити хорошу вентиляцію в приміщенні та надати доступ до відкритих пасовищ. Також необхідно регулярно проводити профілактичний ветеринарний огляд.

Загалом порода має міцне здоров’я, але може піддаватися певним захворюванням, включаючи мастит і кетоз. З правильним доглядом і ветеринарним контролем ризики виникнення хвороб мінімальні.

Джерсійській породі потрібно на 20% менше корму, порівняно з іншими. У харчуванні корови також невибагливі — раціон складається із соломі, комбікорму та овочів.

Продуктивність

Телиць піддають осіменінню після 15 місяців. Корови здатні давати по 25-30 л молока щодня жирністю 7-8%. Лактаційний період триває приблизно 305 днів. Продуктивний період — до 5 років.

Читайте також: Як відкрити фермерське господарство в Україні у 2023 році

3. Айрширська

Айрширські корови вирізняються короткими ногами, вузькими глибокими грудьми, закругленими рогами. Ці тварини мають тонкі кістки, але розвинену мускулатуру. Масть червоно-біла. 

Молочна порода корів «Айрширська» полохливі, ба навіть агресивні, тож роги їм обрізають. Живуть від 15 до 20 років.

Умови утримання

Худоба добре почувається у північних регіонах і погано переносить спеку, тому її не варто тримати у степових районах. Тваринам підходить як вигінне утримання, так і стійлове. Опалювати приміщення взимку не обов’язково. У разі колективного утримання комфортна температура забезпечується природним теплом. Потрібно зробити вентиляцію та захистити корів від протягу.

Худоба айрширської породи вирізняється міцним здоров’ям і витривалістю, але має генетичну схильність до гіпокальціємії. Телята та корови перед отеленням потребують особливого догляду. Їх ізолюють і регулярно оглядають, адже в цей період вони схильні до хвороб.

Годують корів сіном, соломою, стеблами кукурудзи. Також до раціону додають свіжу траву, коренеплоди, гарбуз, комбікорм або зерновий фураж, макуху соняшника.

Продуктивність

Першу злучку проводять у віці 18 місяців. Корови можуть давати до 30 л молока щодня. Жирність становить 42-43%. Лактаційний період у айрширських корів триває приблизно 305 днів. З роками вони не втрачають своєї продуктивності.

Читайте також: Як отримати кредит для сільського господарства

4. Чорно-ряба порода

Найкращі молочні породи корів включають також породу «Чорно-ряба». Вона вирізняється міцною статурою та високим зростом. У тварин великий опуклий живіт і велике вим’я.

Корови мають спокійний характер, піддаються навчанню та не дуже вимогливі в догляді. При належному утриманні молочні корови цієї породи можуть жити до 10-12 років і більше.

Умови утримання

Тварин розміщують у просторому, сухому та теплому приміщенні з вентиляцією, бажано без прив’язі. Ідеальним розміщенням для корівника буде південно-східний напрямок — для захисту від протягів і вологості. Також необхідно регулярно проводити прибирання. Якщо немає можливості організувати коровам вільний випас, встановлюють літній вигульний майданчик. Майданчик огороджують парканом, накривають навісом, розміщують годівниці та ємності з питною водою.

Загалом, чорно-рябі корови легко пристосовуються до нових умов. Вони мають міцний імунітет і високу стійкість до різних захворювань.

Раціон включає сіно, комбікорм, зерно, фрукти, коренеплоди та свіжу траву в теплу пору року.

Продуктивність

Осіменіння корів чорно-рябої породи зазвичай проводять у віці близько 15-18 місяців. Зрілість також оцінюється за вагою, оптимально — 350 кг. Корови здатні давати близько 15-20 л молока на добу. Жирність продукту — 3,7-3,9%. Лактаційний період триває 305 днів.

5. Червона степова

Найкращі молочні породи корів, які вигідно утримувати на фермі, включають породи й української селекції, наприклад, «Червону степову». Корови мають глибокі груди та подовжений тулуб, невелику голову, світло-сірі роги, легкий кістяк. Масть — червона різних відтінків, іноді з білими мітками.

Тварини мають м’яку вдачу. Живуть близько 10-12 років.

Умови утримання

Корови добре адаптуються до будь-яких погодних умов і невибагливі у догляді. Але, як і всі представники великої рогатої худоби, чутливі до високої вологості, спертого повітря, слабкої освітленості та відсутності вигулу. Гній і неглибоку підстилку у великих господарствах прибирають щодня. На невеликих фермах прибирання проводиться один раз на два дні.

Ці тварини мають хороший імунітет, особливо стійкі до лейкозу. Але, через неправильну форму вимені, є схильність до розвитку маститу при апаратному доїнні.

Годують корів ячменем, пшеницею, кукурудзою та макухою. Влітку основа їхнього раціону — густа трава. Будьте уважні з випасанням тварин на ділянках з бобовими травами. Краще пасти лише ввечері, бо вранці корм занадто вологий, що призводить до надмірного зростання культур бульбочкових бактерій, що викликають тимпанію.

Продуктивність

Корови готові до осіменіння на другому році життя. Середній удій з однієї особини становить близько 15-20 л молока на добу. Масова частка жиру в молоці — 3,5-4%. Період лактації, як і в більшості корів, триває загалом 305 днів.

6. Симентальська порода

До високопродуктивної породи молочних корів належить «Симентальська». Ці тварини більші за інших і вирізняються міцною конституцією. Як правило, у них білі повіки та рожеві носи. Також у сименталів великі роги, тому їх підрізають. Масть палево-ряба з білими плямами.

Тварина спокійна, не агресивна, тому можна використовувати апаратне доїння. Живуть близько 10–15 років.

Умови утримання

Корови невибагливі та легко пристосовуються до різних умов. Улітку худобу можна тримати на відкритому майданчику з навісом, а взимку в індивідуальних стійлах чи колективно. Ідеальні умови для розведення сименталів — це вигін у племінних господарствах. Найкраще їм підходить помірний клімат і високогірні райони.

Корови мають міцне здоров’я та високу опірність інфекціям, генетично стійкі до маститу. Однак, рекомендується регулярно проводити ветеринарні перевірки для діагностики захворювань на ранніх стадіях та ізоляції хворих тварин

До їжі невибагливі, раціон приблизно такий самий, як у інших корів молочної породи. Головне, уникати різкої зміни корму та режиму годування. На одну особину треба близько 7 кг сухих і 4 кг соковитих кормів на день. У лактаційні періоди та під час виношування або швидкого набору ваги норму збільшують.

Продуктивність

У цієї породи пізніше статеве дозрівання. Перше теля з’являється в 31-33 місяці. З однієї корови можна отримувати близько 20-25 л молока на добу жирністю 4,1%. Після третього отелення молочність сягає максимуму. За якісними характеристиками молоко підходить для виробництва сиру. Лактаційний період у симентальських корів зазвичай становить близько 305 днів. Продуктивність зберігається до 15 років.

Читайте також: Бізнес-план виробництва сиру: ідея для фермера

Плануєте відкрити молочну ферму чи масштабувати вже існуючий бізнес? Залишайте заявку на сайті AgroApp, де зібрані найкращі програми кредитування сільського господарства. Попереднє рішення про кредитування вашого проєкту зможете отримати впродовж доби.

Часті питання про породи корів молочного напрямку

Скільки коштує молочна корова

Ціна молочної корови в Україні коливається від 8000 до 40 000 грн.

Які корови дають жирне молоко

Молоко високої жирності дають корови таких порід:

  • джерсійська (7-8%);
  • голштинська (3,6-4,5%);
  • чорно-ряба (3,7-3,9%);
  • симентальська (3,9-4,2%);
  • айрширська (4,2-4,3%).

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку