Яра пшениця: коли сіяти, норми висіву, сорти

З цієї статті ви дізнаєтеся, коли сіють яру пшеницю в Україні, основні особливості її вирощування, які сорти користуються популярністю серед аграріїв України. Матеріал буде корисним тим, хто планує вирощувати культуру та отримувати високий урожай.

Посів ярої пшениці в Україні

Яра пшениця — популярна культура в нашій країні. Злак містить білок (14-16% — м’які сорти та 15-18% — тверді сорти), клейковину (28-40%). Зерно має гарні хлібопекарські якості.

Посів ярої пшениці в Україні можливий у всіх ґрунтово-кліматичних зонах країни.

Сучасні технології

У міру зближення українського ринку з ринком ЄС економічна конкуренція зростає. Вітчизняні виробники прагнуть підвищити конкурентоспроможність української пшениці. З цією метою аграрії широко застосовують сучасну інтенсивну технологію вирощування ярої пшениці, яка передбачає дотримання:

 • сівозміни;
 • термінів та якості посіву;
 • догляду та проведення підживлень;
 • своєчасного збирання культури.

Такий підхід дозволяє досягти максимальної економічної ефективності фермерського господарства.

Місце ярої пшениці у сівозміні

Ярова пшениця відрізняється від інших зернових меншою здатністю до кущіння та слабкістю кореневої системи. Правильний підбір попередників допоможе нівелювати цей недолік. Культура добре росте після цукрових буряків і картоплі, після кукурудзи та бобових. Це ті варіанти, коли сіяти яру пшеницю стане дійсно вигідним рішенням. Також її можна вирощувати після пізніх овочевих культур, ріпаку. Однак ярова пшениця негативно реагує на вирощування після інших зернових (крім гречки та вівса) або повторне вирощування на тому ж самому полі.

Коли сіють яру пшеницю

Терміни посіву можуть змінюватися в залежності від кліматичних умов конкретного регіону. У середньому час, коли сіють пшеницю в Україні — це кінець березня-початок квітня.

Зазвичай польові підготовчі роботи починаються після сходу снігу та прогріву ґрунту. Важливо встигнути використати вологу, що накопичилася в землі, та забезпечити швидке зростання рослин з метою пригнічення бур’янів. Сівбу розпочинають, коли температура посівного шару досягає +2-3 °C.

Відмітні особливості ярої пшениці:

 • слабке зростання рослин у перші два тижні після сходів;
 • низька продуктивна кущистість;
 • слаборозвинена коренева система;
 • короткий період вегетації від 80 до 120 днів;
 • висока вимогливість до ґрунтової вологи  (не нижче 65%).

Для отримання добрих урожаїв важливу роль має утворення вторинних корінців із вузлів кущіння. Тому важливо дотриматися оптимальних термінів посіву ярої пшениці. З цією метою культуру висівають якомога раніше. При запізненні з посівними роботами втрати врожаю можуть становити до 0,7 ц/га.

Передпосівна підготовка ґрунту

Система передпосівного обробітку ґрунту під яру пшеницю складається з ранньовесняного боронування у фазі фізичної готовності ґрунту та передпосівної культивації безпосередньо на глибину посіву ярої пшениці (5-6 см). Культивація проводиться через 2-3 тижні після першої оранки.

Для культивації рекомендується використовувати ґрунтообертальні посівні агрегати. Вони за один прохід роблять дві операції: якісно підготовують ґрунти та засівають насіння у вологий верхній шар.

Повний алгоритм передпосівної підготовки ґрунту:

 1. Наприкінці серпня забрати з поля залишки культури-попередника. Для цього потрібно пройти дисковими плугами на глибину 6-8 см, а після соняшника або кукурудзи — важкими боронами на глибину 10-12 см.
 2. Через 2-3 тижні у вересні зорати повторно на глибину 8-12 см — для запобігання зростанню бур’янів.
 3. У жовтні зробити третю оранку на глибину до 20 см за допомогою плуга для оранки під зернові культури. Ця процедура сприяє збереженню та накопиченню вологи у ґрунті, тому важлива для отримання хорошого врожаю.
 4. Ранньої весни, по досягненню фізичної стиглості грунту, виконати боронування діагонально-перехресним або човниковим способом.
 5. Культивація (можлива одночасно з посівом).
 6. Посів із урахуванням норми висіву ярої пшениці на 1 га в кг.

Читайте також: Що таке точне землеробство: особливості, як почати

Норми висіву ярої пшениці: розрахунок

Після того, як визначилися з місцем під яру пшеницю, термінами посіву, необхідно уточнити норми висіву. Точне дотримання норм допоможе досягти високої врожайності. Перевищення норми призведе до зайвої витрати зерна, збільшує ризик ураження хворобами та шкідниками. Заниження — до пізнього кущіння та нерівномірного дозрівання врожаю.

Визначаючи норму висіву, слід врахувати:

 • сорт (для крупноколосних і слабокущових видів вона більша);
 • якість насіння (розмір, схожість, особливості протруювання);
 • терміни посіву (при запізненні норма збільшується);
 • обробіток ґрунту та відсоток вмісту вологи в ньому (норма також збільшується, також проводиться дискування);
 • внесення добрив (працює правило: чим менше добрив, тим менша норма, і навпаки, інакше колос вийде коротшим, а зерно дрібним).

Оптимальна глибина закладки насіння ярої пшениці — 3-4 см.

Орієнтовна норма висіву ярої пшениці на 1 га по регіонах:

 • лісостепові регіони — 4,5-5 млн шт./га;
 • Полісся та західні області — 5-6 млн шт./га;
 • степові регіони — 4-4,5 млн шт./га.

Догляд за посівами ярої пшениці

Щоб досягти хорошого врожаю, важливо не тільки знати, коли сіяти яру пшеницю, дотриматися глибини та норми висіву, а й забезпечити правильну організацію агротехніки.

Загальні рекомендації щодо догляду передбачають:

 • своєчасне лущення стерні з глибокою зяблевою оранкою для знищення шкідливих комах;
 • використання фосфорно-калійних добрив для підвищення стійкості рослин до кореневої гнилі, стеблової, бурої листкової, жовтої іржі, борошнистої роси та інших хвороб;
 • чергування культур у сівозміні для відновлення родючості ґрунту.

На добре удобрених полях рослини формують потужну кореневу систему, економніше витрачають вологу, завдяки чому краще переносять посуху. Своєчасне внесення гербіцидів для боротьби з багаторічними бур’янами та інсектицидами (проти комах) підвищить шанси на успіх.

Читайте також: Гербіциди: що це і як правильно використовувати

Кращі сорти ярої пшениці

Сучасні сорти ярої пшениці за своєю продуктивністю та хлібопекарськими властивостями складають гідну конкуренцію озимим культурам. Вони високоврожайні, мають імунітет до багатьох хвороб і шкідників, а також мають гарні адаптивні якості.

Усього сортів ярої пшениці — понад 50. Коли сіють пшеницю, враховують характеристики сортів. Вони поділяються на

 • м’які;
 • тверді.

Перелічимо найпопулярніші з них.

М’які сорти

До цих сортів належать:

 1. Барвиста (Україна). Сорт стійкий до вилягання. Висока посухостійкість. Має підвищену стійкість до збудника борошнистої роси. Потенційна врожайність 5,9 т/га.
 2. Харківська, 30 (Україна). Сорт інтенсивного типу. За своїми хлібопекарськими властивостями належить до цінної пшениці. Потенційна врожайність 5,5 т/га.
 3. Куінтус (Німеччина). Посухостійкий сорт із високим вмістом білка. Стійкий до вилягання. Потенційна врожайність 7 т/га.

Тверді сорти

До цих сортів належать:

 1. Чадо (Україна). Високоврожайний сорт із відмінними хлібопекарськими характеристиками. Стійкий до борошнистої роси та інших збудників на рівні стандарту. Потенційна врожайність 6,1 т/га.
 2. Спадщина (Україна). Сорт середньостійкий до вилягання, посухостійкість вища за середню. Потенційна врожайність 5,5 т/га.
 3. Харківська 39 (Україна). Високопластичний сорт із високою посухостійкістю. Потенційна врожайність 5,8 т/га.

Бізнес на ярій пшениці — перспективний напрямок. Але щоб успішно заробляти, потрібно зробити великі інвестиції: у зерно, техніку, добрива та гербіциди. За допомогою кредиту можна вирішити питання фінансування весняних робіт і дотриматися термінів посіву ярої пшениці та розраховувати на прибуток уже наприкінці першого сезону. Сервіс AgroApp — зручний помічник для фермера, який допоможе підібрати та оформити кредит всього за кілька кліків. Надсилайте заявку та чекайте на попереднє рішення по кредиту протягом 24 годин.

Часті питання про те, коли сіють пшеницю навесні

Який найурожайніший сорт ярої пшениці

Найурожайнішим сортом ярої пшениці вважається сорт Чадо з потенційною врожайністю 6,1 т/га.

Скільки часу сходить яра пшениця

У середньому тривалість фази сходів становить 15-25 днів.

 

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку