Азотні добрива: види, норми та терміни внесення

У статті розповімо про те, що таке азотні добрива та як правильно їх вносити. Ця інформація буде корисна як для досвідчених аграріїв, так і для фермерів-початківців, які прагнуть підвищити врожайність і якість культур.

Що таке азотні добрива

Азотні добрива — це хімічні речовини, які містять азот і застосовуються для покращення поживності ґрунту та стимулювання росту рослин. Азот сприяє утворенню білка та інших важливих органічних сполук. Правильне використання азотних добрив може значно збільшити врожайність.

Через дефіцит цього макроелемента, листя й пагони починають жовтіти. Ранні листочки відмирають, плоди ростуть невеликі, а стебла стають темно-червоними. Оскільки в деяких ґрунтах спостерігається нестача азоту, добрива можуть компенсувати цей дефіцит.

Проте не всі рослини потребують однакової кількості азоту. Наприклад, горох чи боби здатні захоплювати азот із повітря та не вимагають додаткових великих доз. У той час, як кукурудза або пшениця потребують великої кількості азоту. Важливо враховувати потреби конкретної культури та дотримуватися точного дозування.

Види азотних добрив

Існує кілька видів таких добрив, які різняться за формою, вмістом азоту та способом застосування. До найпопулярніших належать:

 • карбамід (сечовина);
 • сульфат амонію;
 • аміачна селітра;
 • натрієва селітра;
 • кальцієва селітра;
 • калійна селітра.

Вибір конкретного азотного добрива залежить від типу ґрунту, культур, які ви вирощуєте, та вимог вашого сільськогосподарського проєкту. Давайте розглянемо докладніше ці види азотних добрив.

Карбамід (сечовина)

Карбамід або сечовина — це добриво у вигляді білого кристалічного порошку чи гранул. Вона містить 46% азоту амідної форми та широко використовується для підживлення зернових, овочів і плодових дерев.

Карбамід найбільш ефективний для внесення в ґрунт під рослини, які потребують великої кількості азоту на пізніших етапах вегетації. Також добриво швидко засвоюється через листову поверхню. Цей склад стійкий до вимивання, тому підходить навіть для вологих ґрунтів.

Застосування сечовини підвищує зростання вегетативної маси рослин, покращує якісні показники зерна, зменшує ризик зараження хворобами та підвищує врожайність.

Сульфат амонію

Сульфат амонію — добриво у вигляді кристалічного порошку або гранул. Воно містить близько 20,5% азоту в амонійній формі. Застосовується для пшениці, ячменю, вівса, а також кукурудзи, соняшника та цукрових буряків.

Ці види азотних добрив цього виду включає також сульфати, які покращують структуру ґрунту, його вологоутримуючі властивості, забезпечують рослини сіркою та сприяє розвитку кореневої системи й приросту врожаю. Сірка благотворно впливає на збереження врожаю, зокрема овочів.

Аміачна селітра

Аміачна селітра — універсальне бюджетне добриво, яке також випускається у вигляді безбарвних кристалів або гранул. Застосовується для удобрення зернових, ягідних, овочів, фруктових дерев та інших рослин.

Аміачна селітра містить 34% азоту у двох формах: нітратній, яка працює одразу, та аміачній, яка засвоюється поступово. Також цей склад збагачений магнієм, що покращує процес фотосинтезу та засвоєння інших елементів. Добриво сприяє формуванню міцного коріння та покращує стійкість рослин до стресових умов.

Натрієва селітра

Натрієва селітра — добриво, доступне у вигляді безбарвних кристалів або порошку. Вона містить до 16% азоту в нітратній формі та найефективніше працює з коренеплодами — картоплею та буряком. Склад має гарну розчинність, тому підходить для підживлення на будь-яких типах ґрунтів у весняно-літній період.

Підживлення азотними добривами на основі натрієвої селітри підвищує стресостійкість рослин і допомагає їм ефективно використовувати воду. Також натрієва селітра має лужну реакцію, тому додатково виступає у ролі нейтралізатора в кислих ґрунтах.

Кальцієва селітра

Кальцієва селітра — кристалічне лужне добриво, яке містить 14% азоту у нітратній формі. Цей склад також добре розчиняється у воді та застосовується як додаткова підживка для всіх видів садових культур протягом усього сезону. Часто вноситься під озиму пшеницю та ячмінь.

Крім посилення зростання та врожайності, кальцієва селітра покращує загальний склад ґрунту та якість продукції. Кальцій полегшує процес засвоєння азоту та є важливим елементом для формування міцної клітинної структури.

Читайте також: Озима пшениця: технологія вирощування, терміни та норми висіву

Калійна селітра

Калійна селітра — кристалічне добриво, яке містить близько 13% азоту у нітратній формі. Використовується для підживлення картоплі, томатів, перців та інших овочів, а також ягідних і фруктових дерев.

Нітрат калію має позитивний ефект на зростання вегетативної маси та кореневу систему. Це добриво додатково забезпечує рослини калієм, який відіграє ключову роль у регулюванні водного балансу та фотосинтезу. Крім того, нітрат калію підвищує стійкість рослин до посухи та заморозків, а також сприяє покращенню якості врожаю.

Основні азотні добрива: як вносити

Оскільки азотні добрива — це хімічні сполуки, застосовувати їх слід з обережністю. Ось деякі основні рекомендації, як правильно вносити азотні добрива:

 1. Перед застосуванням добрива проведіть ґрунтовий аналіз, щоб визначити потребу в азоті.
 2. Виберіть найбільш відповідний вид азотного добрива, орієнтуючись на культуру та ґрунтові умови.
 3. Враховуйте рекомендації щодо дозування, які вказані на упаковці добрив. Не перестарайтеся, щоб не нашкодити рослинам.
 4. Азотні добрива можна вносити в ґрунт як перед посівом, так і під час вегетації рослин. Дотримуйтеся рекомендацій щодо термінів внесення конкретного виду.
 5. Забезпечте їхній рівномірний розподіл. Добрива, які мають кислу реакцію, вносьте разом з нейтралізуючими компонентами.
 6. Враховуйте погодні умови та полив, які можуть вплинути на ефективність добрив.
 7. При внесенні деяких азотних добрив не допускайте потрапляння речовини на листя та стебла рослин, щоб уникнути їх опіків.
 8. Дотримуйтесь екологічних норм і правил безпеки під час роботи з добривами, щоб уникнути забруднення довкілля та водних ресурсів.
 9. Дотримуйтеся рекомендованих інтервалів між внесеннями.
 10. Використовуйте захисне спорядження — рукавички, маски, респіратори.
 11. Зберігайте добрива в сухому захищеному місці. Порушення герметичності упаковки призводить до втрати ефективності підживлення.
 12. Не використовуйте після закінчення терміну придатності.
 13. Слідкуйте за реакцією ґрунту та рослин, за необхідності коригуйте дозування або метод внесення.

Читайте також: Як підготувати ґрунт у теплиці: 5 порад для фермерів

Терміни та норма внесення азотних добрив

Точна норма внесення азотних добрив залежать від різних чинників: біологічних особливостей культури, клімату та способів внесення. Нижче наведено усереднені рекомендації:

 1. Сечовина. Зазвичай сечовину вносять навесні перед посівом або на початку вегетаційного періоду рослин. Витрата — до 200 кг на 1 гектар. Це добриво не можна поєднувати з фосфатами, селітрою та калієм, а також вносити в ґрунт з високою кислотністю.
 2. Сульфат амонію. В основному використовують восени, але допустимо й для підживлення по мерзлоталому ґрунту, і під час вегетації. Витрата — до 400 кг/га. Не підходить для ґрунту з підвищеною кислотністю. Навіть при внесенні в нейтральний ґрунт бажано використовувати крейду або негашене вапно. Не поєднуйте з іншими сульфатами, селітрою та фосфорними підживками.
 3. Аміачна селітра. Вносять навесні перед посівом або на початку вегетації, іноді додатково протягом вегетаційного періоду. Також застосовується як основне добриво для осіннього перекопування. Витрата — близько 300 кг/га. Види азотних добрив на основі аміачної селітри не можна поєднувати з елементами на основі фосфору, кальцію та калію, а також використовувати при вирощуванні овочів з органічною підкладкою.
 4. Натрієва селітра. Оптимально використовувати під час посадки. Витрата — 400 кг/га. Не можна змішувати з гноєм, фосфорними та калійними підживками, а також використовувати в тепличних умовах.
 5. Кальцієва селітра. Застосовують навесні чи влітку. Витрата — 200 кг/га. Не комбінуйте із суперфосфатом, карбонатом калію та іншими аміачними добривами.
 6. Калійна селітра. Можна вносити навесні та влітку як додаткову підживку. Витрата — близько 150 кг/га. Для обприскування листя 2-4 рази протягом вегетації застосовують 2% розчин (25 г добрива на 15 л води).

Якщо вам потрібні кошти для стартапу або масштабування бізнесу, переходьте на сайт AgroApp. Там зібрано банки, фінансові організації та постачальників, які надають різні послуги для аграріїв: кредитування, лізинг, страхування. Залишайте заявку та отримайте попереднє рішення протягом 24 годин.

Часті питання про те, які види азотних добрив є найкращими

У якому добриві найбільше азоту

Карбамід (сечовина) містить найбільше азоту, близько 46-48% від загальної маси. Ще більше азоту тільки в рідкому аміаку — близько 82%, але ця речовина агресивніша, її застосування потребує спеціалізованого обладнання та особливої обережності.

Який азот кращий для рослин

Найшвидше засвоюється нітратна форма азоту, особливо при високій температурі та в кислому середовищі. Як позакоренева підживка найкраще працює амідна форма азоту.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку