Бізнес на равликах: технологія, особливості розведення

У цій статті ми розповімо про бізнес на равликах. Ви дізнаєтеся про плюси та мінуси їх розведення на продаж, про умови та технологію вирощування. Також розглянемо, куди можна збувати продукцію та наскільки це вигідно. Ця інформація буде корисною для тих, хто цікавиться нішевими видами агробізнесу з мінімальним вкладенням коштів.

Розведення равликів як бізнес

Основна ідея бізнесу полягає у розведенні равликів на спеціалізованих фермах з метою продажу їхнього м’яса, ікри та слизу. Популярність бізнесу зумовлена кількома чинниками. М’ясо равликів — низькокалорійне, гіпоалергенне, відрізняється високим вмістом білка і амінокислот, тому цікаве з точки зору здорового способу життя та правильного харчування. Слиз равликів має регенеруючі властивості та використовується в косметичній і медичній промисловості.

Вже 2021 року в Україні налічувалося понад 100 равликових ферм. Вони розташовуються в різних регіонах країни, включаючи туристичні місця на заході — на Закарпатті, у Львівській області, а також у Рівненській, Полтавській, Київській, Одеській і Миколаївській областях.

Бізнес на равликах в Україні — перспективний напрямок як для внутрішнього ринку, так і для зовнішнього, адже сучасні споживачі все більше звертають увагу на екологічно чисті продукти. У Європі споживають равликів на 400 млн. євро, частка імпорту становить лише 60%. Експортний потенціал складає понад 300 млн євро. Але, як і в будь-якому бізнесі, важливо провести ретельне дослідження ринку та розробити ефективну стратегію.

Плюси та мінуси бізнесу з вирощування равликів

Давайте розглянемо низку переваг, які залучають підприємців до цього напрямку, а також оцінимо можливі ризики.

Плюси равликового бізнесу:

 1. Затребуваність продукції. Равлики — екологічно чистий продукт із високим вмістом білка, що відповідає сучасним споживчим тенденціям.
 2. Висока вартість. Ці молюски досить екзотичний продукт для нашої країни, і поки що вони подаються лише у найдорожчих ресторанах.
 3. Низькі витрати на годівлю. Равлики можуть харчуватися залишками овочів і рослинності, що знижує витрати та робить бізнес економічно вигіднішим.
 4. Високий репродуктивний потенціал. Равлики — гермафродити, здатні швидко розмножуватися, забезпечуючи стабільне та регулярне постачання продукції.
 5. Екологічна стійкість. Розведення равликів є екологічно чистим видом бізнесу, що сприяє збереженню природних ресурсів і біорізноманіття.
 6. Безвідходне виробництво. Усі частини равлика — м’ясо, слиз, ікра, раковини, ба навіть послід знаходять застосування у різних галузях.
 7. Невеликі площі для розведення. Вирощування равликів як бізнес можна організувати на невеликих ділянках, що дозволяє заощадити простір і використовувати його максимально ефективно.
 8. Можливість експорту. Равлики та їх продукція мають попит не тільки на внутрішньому ринку, а й за кордоном.
 9. Інноваційні можливості. Використання слизу равликів у медицині та косметології створює нові перспективи для розробки інноваційних продуктів.

Мінуси равликового бізнесу:

 1. Вибагливість до умов утримання. Равлики чутливі до змін температури, вологості та якості харчування, що потребує постійного контролю та догляду.
 2. Довгий період до першої продукції. З початку розведення до отримання першої продукції може знадобитися від кількох місяців до року й більше.
 3. Ризики хвороб і шкідників. Молюски можуть зазнати нападу паразитів, кліщів, бактерій і грибків. А при вирощуванні на відкритій місцевості — нападу їжаків, щурів, землерийок, кротів та ящірок.
 4. Низька поінформованість ринку. Багато споживачів не знайомі з перевагами равликових продуктів, що може вимагати особливих зусиль у маркетингу.

Равликова ферма: бізнес-план

Створення бізнес-плану — це важливий крок на шляху до успішного та сталого розвитку вашого підприємства. Розглянемо, як можна організувати ферму та який обсяг інвестицій може знадобитися.

Для того, щоб відкрити підприємство з вирощування равликів потужністю 2 тонни на рік, знадобиться приміщення площею 300 м² і земельна ділянка приблизно на 6 соток. Для інтенсивного способу розведення в закритому приміщенні вам знадобиться таке обладнання:

 • бокси для дорослих особин — 22 штуки по 0,5 м;
 • бокси для молодняку — 400 шт;
 • стелажі — 30 шт;
 • вольєр площею 1067 м².

Також необхідно придбати маточне стадо — не менше 300 особин. Ціна за 1 кг, а це приблизно 40-50 особин — 230-370 грн, залежно від розміру, партії та виду. Щоб прискорити процес запуску, краще купувати вже дорослих равликів. Це можна зробити і у закордонних постачальників із Чехії, Польщі, Тунісу чи Німеччини, які нададуть вам усі необхідні сертифікати якості.

Загалом у такий проєкт потрібно буде вкласти близько 50 000 євро.

Для того, щоб займатися равликовим бізнесом, потрібно зареєструватися як підприємець та оформити документи за кодом діяльності, пов’язаної з рибопродуктами, ракоподібними та молюсками (КВЕД 05.00.11.300). Також слід бути готовим до перевірок ветеринарними службами. А щоб постачати продукцію до ресторанів чи експортувати за кордон, необхідний сертифікат якості м’яса.

Читайте також: Як відкрити фермерське господарство в Україні у 2023 році

Види равликів

Найпоширеніші види, які мають високий попит на ринку та вважаються вигідними для бізнесу з вирощування равликів:

 • виноградний чи бургундський (Helix pomatia);
 • великий сірий (Helix aspersa maxima);
 • маленький сірий (Helix aspersa Muller);
 • гірський (Helix lucorum).

Вимоги до приміщення

Щоб забезпечити сприятливі умови для розвитку равликів, необхідно врахувати кілька аспектів щодо площі, температури та освітлення.

Площа приміщення залежить від обсягу виробництва, але зазвичай розраховується на основі кількості равликів. На 1 м² можна утримувати та вирощувати до 40-50 особин. Почати бізнес можна з невеликої площі, наприклад, з 20 м². У міру розширення бізнесу можна збільшувати площу відповідно до потреб.

Сприятливі температурні умови для розмноження — 20°C-23°C. При температурі понад 27°C і нижче 7°C вони впадають у сплячку. Для підтримки оптимальних умов використовують термокилимки та інше обладнання.

Равликам достатньо хорошого природного освітлення, але при розведенні в закритому приміщенні можуть додатково знадобитися штучні джерела світла. Тривалість світлового дня в маточнику — 12 годин.

Равликам зручно в середовищі з рівнем вологості близько 75-90%. Можна використовувати спеціальні зволожувачі, зрошувачі та встановлювати контейнери з водою. При цьому приміщення необхідно добре провітрювати, щоб запобігти гниттю, появі плісняви та неприємних запахів. Від мошок можна встановити спеціальні інсектицидні лампи. Ґрунт повинен бути вологим не більше ніж на 80%. Його також необхідно удобрювати кальцієм і магнієм з розрахунку 100 кг/га для стимуляції росту молюсків.

Технологія вирощування равликів

Якщо ви хочете зайнятися бізнесом з вирощування равликів, вам необхідно вивчити їхні потреби та особливості. Ось покроковий алгоритм дій для розведення:

 1. Підготуйте відповідний ґрунт або підстилку для равликів. Це може бути суміш торфу, перегною, тирси та інших натуральних матеріалів. Створіть шар підстилки завтовшки близько 10-15 см у контейнерах або на ділянці для відкритого вирощування. Молюскам комфортно у густій рослинності. Для цього сіють перко, конюшину та інші трави.
 2. Складіть раціон харчування, який може включати листя салату, зелень, овочі та фрукти, кульбабки, кропиву, люцерну, стебла щавлю та інші рослини. М’які овочі та фрукти давайте скибочками, а тверді продукти натертими на тертці або у вигляді пюре. Але дрібним молюскам краще взагалі не давати м’які продукти, бо вони можуть залізти всередину та задихнутися. Кальцій потрібен завжди у вільному доступі. Можна давати комбікорм, що містить подрібнену кукурудзу, крейду, вітаміни та сухе молоко.
 3. Для розмноження равликів садять попарно. Кожна особина має здатність відтворювати потомство. Після парування їх садять у спеціальні маленькі горщики із землею, де вони можуть відкласти яйця. Потім ікру поміщають до інкубатора. Дитинчат, що вилупилися, на якийсь час переміщують до окремих міні-тераріумів. Це перехідний період адаптації молодняку до умов утримання дорослих молюсків.
 4. Розпочавши бізнес на равликах, будьте готові виконувати ретельний догляд. Проводьте щоденне прибирання, видаляючи залишки їжі та продукти життєдіяльності. Вологе прибирання здійснюйте без жодних миючих засобів.
 5. Проводьте регулярні огляди та контролюйте стан равликів, щоб запобігти захворюванням. За необхідності, вживайте заходів профілактики та лікування.

Ринок збуту

Ось перелік потенційних покупців і можливостей для заробітку на равликовій продукції:

 • ресторани та кафе;
 • компанії, які виробляють консерви, паштети, соуси або заморожені напівфабрикати;
 • елітні супермаркети;
 • косметичні компанії;
 • фармацевтичні компанії;
 • агротуризм і фермерські ринки;
 • експорт;
 • магазини органічних продуктів;
 • готелі та курорти;
 • партнерство з іншими фермерами;
 • інтернет-магазини та роздрібні точки.

Ще один спосіб додатково заробити — це навчати геліцекультурі нових підприємців. Важливо адаптувати свій продукт і маркетингову стратегію під потреби та вимоги обраних сегментів ринку. Кожна з цих категорій може вимагати особливого підходу до просування та комунікації.

Читайте також: Як отримати кредит для сільського господарства

Рентабельність та окупність равликового бізнесу

Бізнес на равликах в Україні можна назвати високорентабельним, підприємство окупається за 1-2 сезони залежно від обсягу виробництва. 1 тонна маточного стада равлика дає 30-40 т приросту протягом року.

У середньому рентабельність виробництва на 20-30 т равлика становить 30-40%. Якщо спочатку ви інвестували близько 50 тис. євро, то після початку роботи равликової ферми її рентабельність складе приблизно 46%. Якщо надалі потужність виробництва становитиме від 100 т на рік, то рентабельність можна підняти до 90%.

Більшість витрат: енергоносії, зарплата співробітникам і корми.

Бажаєте прискорити процес запуску підприємства? Скористайтеся фінансовими послугами банків для закупівлі необхідного обладнання чи земельної ділянки. На сайті AgroApp ви можете дізнатися більше про послуги кредитування та лізингу, партнерські програми та державну підтримку аграріїв.

Часті питання про бізнес на равликах

Скільки коштує 1 кг равликів

Ціна 1 кілограма маточного стада — 230-370 грн/кг залежно від розміру, виду та партії.

Скільки в 1 кг равликів

У 1 кілограмі равликів приблизно 40-50 особин.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку