Що таке вексель і як його можна використовувати в агросекторі

Розрахунок векселем в Україні

У цій статті розповідаємо, що таке вексель, для чого він використовується та які види цього фінансового інструмента існують в Україні. Ми поділимося інформацією, хто видає векселі, як правильно їх оформляти та які плюси використання саме в агросекторі.

Що таке вексель

Вексель — це цінний папір, що використовується для відтермінованого платежу та гарантує виплату коштів конкретній особі в певну дату. Широко використовується у системі розрахунків і взаєморозрахунків в Україні підприємствами всіх форм власності, включаючи бюджетні.

Основні документи, що регламентують вексельний обіг у нашій країні:

Пояснимо, що таке вексель простими словами на конкретному прикладі. Припустимо, що підприємцю потрібно зробити закупівлю товарів, але у нього немає коштів на оплату. У такому разі, за взаємної згоди постачальника та підприємця, використовується вексельний розрахунок.

Покупець (векселедавець) виписує та підписує вексель, із зазначенням скільки грошей він має сплатити за товар і коли саме він зобов’язується це зробити. Постачальник (векселетримач) приймає документ і відвантажує товар. На зазначену дату покупець вносить необхідну суму на рахунок постачальника.

Щоб зрозуміти, що таке вексель, вважайте його борговою розпискою, але з більш широкими можливостями для обох сторін.

Читайте також: Аграрні розписки в сільському господарстві

Для чого потрібен вексель

Вексель є зручним інструментом фінансування малого та середнього бізнесу. Дозволяє купувати товари в борг, але робити це на вигідніших умовах, ніж при звичайному кредитуванні.

Використання векселів в Україні доступне всім фізичним та юридичним особам, які потребують фінансової підтримки.

За допомогою документа можна:

 • сплачувати за товари та послуги;
 • отримати кредит, використовуючи вексель як заставу;
 • отримати оборотні кошти, продавши вексель на фондовому ринку;
 • підвищити свою ділову репутацію.

Види векселів в Україні

Залежно від емітента, векселі бувають:

 • торгові (комерційні);
 • казначейські (державні);
 • фінансові (банківські).

Для взаєморозрахунків у бізнесі використовуються товарні векселі, які залежно від призначення бувають 2 видів:

 1. Простий вексель. Містить інформацію про обидві сторони угоди — покупця та постачальника. Вказано суму, яку покупець пізніше зобов’язується виплатити, дату та місце цієї дії. Зазвичай місцем виплати вказується конкретне відділення банку.
 2. Переказний вексель (тратта). Відрізняється від простого векселя додатковою опцією — можливістю переводити боргові зобов’язання з однієї особи на іншу. Додаються нові сторони угоди, про що на векселі робляться обов’язкові записи — індосаменти.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про обіг векселів в Україні», видавати ці види векселів в Україні можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги. 

Підтримка аграріїв пріоритетний напрямок роботи фінтех-проекту AgroApp. Для зручності фермерів усі вигідні програми фінансування зібрані на сайті AgroApp. Залишивши заявку на сайті, ви протягом 24 годин отримаєте попереднє рішення українських банків або дилерів про кредитування вашого проекту

Розрахунок векселем

Вексель — це бланк суворої звітності, купівля якого відображається у вашій бухгалтерській документації.

Ділимося інформацією як оформити вексель, якщо ви з постачальником домовилися про таку форму розрахунку. Вам потрібно:

 • Придбати бланк. Зробити це можна у відділеннях комерційних банків України. Деякі банки практикують доставку поштою.
 • Заповнити документ. Від руки чи друкованим способом, виключно українською мовою. Сума платежу обов’язково заповнюється як цифрами, так і прописом.
 • Підписати документ. Векселі юридичних осіб обов’язково підписуються керівником і головним бухгалтером.
 • Авалювати вексель. Деякі банки надають послугу поруки (авалю), зобов’язуючись виплатити суму за векселем у разі неплатоспроможності векселедавця. Відповідна інформація проставляється на векселі.

Останній пункт не є обов’язковим. Але авалювання векселів — це підтвердження надійності ділової репутації векселедавця. Готовність банку поручитися за фінансові зобов’язання компанії розцінюється постачальником як показник успішності та платоспроможності його покупця.

Важливо: вексель, який використовується у розрахунках між українськими компаніями та фізичними особами, може бути номінований лише у національній валюті — гривні.

Плюси та мінуси розрахунків векселями

Нижче розглянемо, які плюси та мінуси мають розрахунки векселями як фінансового інструмента для бізнесу.

Плюси векселя:

 1. Простота оформлення.
 2. Захищеність інтересів у разі невиконання вексельного зобов’язання (для авальованих векселів).
 3. Низька вартість порівняно з кредитом (банківські процентні ставки з авалювання векселів нижчі від процентних ставок за кредитом).
 4. Висока ліквідність як цінного паперу на ринку фінансових послуг (переказний вексель можна використовувати як забезпечення для отримання кредиту).

До мінусів векселя належать:

 1. Імовірність банкрутства боржника (векселедавця чи банку, що за нього поручився).
 2. Відсутність будь-яких гарантій платоспроможності векселедавця (для неавальованих векселів).
 3. Обмежене число контрагентів, які приймають векселі.

 

 1. Високі вимоги до оформлення документа та необхідність дотримання суворих правил обігу.

Як використовувати вексель у сільському господарстві

Як і аграрні розписки, вексель — зручний і вигідний для аграрія інструмент, що дозволяє отримати додаткове фінансування. Головна перевага векселя для агросектору полягає у відтермінуванні платежу на обумовлений термін. У порівнянні з класичним кредитуванням авальований вексель — більш дешева послуга, тобто фермери мають можливість заощадити на залученні ресурсів. Крім цього, вексель дозволяє аграріям:

 1. Реалізовувати продукцію у період максимально високих цін на неї.
 2. Купувати товари та послуги під час знижок, а не лише за наявності вільних коштів.
 3. Більш ефективно використовувати оборотні кошти, витрачаючи їх на виробничі потреби фермерського господарства.
 4. Зафіксувати ціну придбаного товару в національній валюті й таким чином захистити себе від імовірних валютних коливань.

До особливостей агробізнесу належить його сезонність і розтягнуті у часі виробничі цикли. Якщо фермер не має можливості вчасно сплатити борг за векселем, він може скористатися авалюванням. Перед тим, як оформити вексель, обов’язково обговоріть з банком можливість отримання такої послуги.

Авальований вексель — це сигнал про надійність цього бізнесу для його партнерів. Параллельне використання у векселях лізингу та кредитів значно розширює фінансові можливості фермера, оскільки з’являється додаткова можливість розрахуватися за товари чи послуги, не вилучаючи фінанси з обігу. У такий спосіб розвиваються та заробляють як дрібні, так і великі фермерські господарства.

Читайте також: Як отримати кредит для сільського господарства

На сайті AgroApp зібрані найвигідніші кредитні програми банків України, дилерів, які надають фінансування підприємствам агросектора. Відповідь з попереднім рішенням надходить протягом доби.

Часті питання про те, для чого потрібен вексель

Чим вексель відрізняється від кредиту

Головна відмінність полягає в тому, що вексель — це борговий цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання, а кредит — це гроші, які можна отримати у готівковій або безготівковій формі. Вексель може бути заставою при отриманні кредиту.

У чому різниця між простим і переказним векселем

Простий вексель фіксує угоду між двома контрагентами та не може бути використаний у будь-яких цілях, крім основної — гарантії передачі від одного контрагента іншому. Переказний вексель як засіб платежу передбачає участь третьої сторони, яка повертатиме борг векселедавця векселетримачу.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку