Бізнес на горіхах в Україні: бізнес-план з розрахунками

У цій статті ми розповімо про бізнес на горіхах. Ви дізнаєтеся про особливості такого виду діяльності, його перспективи, технологію вирощування волоського горіха та окупність проекту. Ця інформація буде корисна як аграріям-початківцям, так і тим, хто хоче змінити вид сільськогосподарської діяльності або розширити свій бізнес.

Горіховий бізнес: особливості

Бізнес на горіхах полягає у вирощуванні, збиранні, обробці та продажу горіхових плодів. Ідея популярна серед аграріїв та інвесторів України, оскільки попит на натуральні та здорові продукти зростає з кожним роком. Також, завдяки своїм кліматичним умовам і родючим землям, Україна є одним із найбільших експортерів горіхів у світі.

Бізнес на горіхах особливо популярний у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській і Чернівецькій областях. Області у центральній частині країни — Вінницька, Полтавська та Черкаська — також мають добрий потенціал для вирощування горіхів.

При правильному підході та використанні технологій, горіховий бізнес може бути успішним практично в будь-якій частині країни. Успіх багато в чому залежить від вибору відповідних сортів, врахування особливостей місцевого клімату та ґрунту, уміння планувати. Досвід в агросекторі буде важливою перевагою, але не обов’язковою для початку. Можна скористатися спеціальними програмами навчання, консультацією фахівців, які допоможуть вивчити технологію.

Рентабельність бізнесу

Горіховий бізнес в Україні може бути високорентабельним — це залежить від сорту культури, догляду та початкових інвестицій. Вирощування волоських горіхів на продаж є одним із найбільш прибуткових та менш витратних напрямків у сільському господарстві.

Якщо ви засаджуєте ділянку самостійно, а не купуєте молодий горіховий сад, що плодоносить, то рентабельність бізнесу складе 400-450% приблизно через 5 років після посадки.

Ринки збуту

Ринок збуту для горіхового бізнесу в Україні є перспективним сектором. Горіхи користуються популярністю у споживачів як у країні, і на міжнародному ринку.

Продукцію збувають кондитерським цехам, кафе та ресторанам. Якщо ви одразу фасуватимете волоський горіх, то можна продавати його в супермаркети та магазини. Якщо хочете мати додатковий канал збуту, відкрийте свій інтернет-магазин або точки продажу. Також горіх можна продавати більшим постачальникам, заводам з переробки, наприклад, для виготовлення олії, та на експорт.

Перетинки горіха користуються попитом у фармпідприємств, а шкаралупу використовують як пелетну сировину для опалення.

Горіховий бізнес: плюси та мінуси

Плюси бізнесу з вирощування горіхів в Україні:

 1. Висока рентабельність. Витрати на рослини, а також догляд за посадками мінімальні. При цьому готові горіхи мають високу вартість на ринку, що забезпечить хороший дохід.
 2. Стабільний попит. Горіхи користуються популярністю у споживачів як на внутрішньому, так і міжнародному ринку.
 3. Екологічна привабливість. Дерева не вимагають великої кількості хімічних добрив.
 4. Довговічність. Горіхове дерево — одна з найцінніших багаторічних культур, яка має довгий термін плодоношення, що дозволяє отримувати врожай протягом десятиліть. Сам урожай також можна зберігати тривалий час.

Мінуси діяльності з вирощування горіхів:

 1. Довгий термін окупності. Перший урожай горіхів може бути доступний лише через кілька років після посадки, що потребує фінансової витримки та терпіння.
 2. Залежність від погоди. Погодні умови, такі як посухи, морози чи град, можуть негативно вплинути на врожай і прибутковість.
 3. Складності зберігання та перевезення. Горіхи вимагають спеціальних умов зберігання та транспортування, щоб зберегти їх якість і запобігти пошкодженню.

Успішне ведення справи потребує ретельного планування та врахування всіх особливостей цього сектора.

Технологія вирощування горіхів для бізнесу

Технологія вирощування горіхів відіграє ключову роль у забезпеченні високого врожаю.

Вибір сорту

Якщо ви розглядаєте горіховий бізнес як напрямок підприємницької діяльності, рекомендуємо звернути увагу на такі перспективні сорти:

 1. Кочерженко — низькорослий, морозостійкий і скороплідний сорт, що дає перші горіхи вже на 2-3 рік. Плоди важать до 20 г, шкаралупа легка та тонка.
 2. Буковинська бомба — сильноросле дерево буковинської селекції. Невибагливий сорт, що стійко переносить морози. Плоди важать до 20 г, мають товсту шкаралупу.
 3. Прикарпатський — середньоросле дерево буковинської селекції. Зав’язі плодів утворюються на бічних гілках. Плоди важать до 13,5 г. Ядро легко відокремлюється, має гарну заповнюваність і високі смакові якості.
 4. Клішківський — морозостійкий і стійкий до захворювань сорт, що відрізняється високою стабільною врожайністю (до 70 кг з дерева). Маса плоду близько 11-13 г.
 5. Чернівецький-2 — морозостійкий сорт, витримує до -35°C. Також має підвищену стійкість до плямистості. Цей горіх відрізняється скоростиглістю, плодоношення починається на 2-й рік після посадки. Врожайність з одного дерева — 50 кг, а маса одного плоду — 10-11,5 г. 
 6. Яровській — сильнорослий, невибагливий сорт, який успішно приживається в усіх регіонах України. Плоди дуже великі, важать до 16-18 г і не втрачають смакових якостей протягом усього року.

Закладка горіхового саду

При закладці горіхового саду важливо врахувати кілька ключових аспектів, щоб забезпечити гарне зростання та розвиток дерев. Ось покрокова послідовність дій, якщо ви хочете розпочати бізнес на горіхах:

 1. Вибір території. Вивчіть кліматичні умови вашого регіону та виберіть сорти горіхів, які підходять для цього клімату. Горіхові дерева полюбляють сонячні місця з гарною повітряною циркуляцією. Виберіть відкрите та добре освітлене місце для саду. Не засаджуйте низини та місця з підвищеним рівнем підземних вод, щоб уникнути проблем із перезволоженням.
 2. Аналіз ґрунту. Проаналізуйте якість ґрунту на ділянці, щоб визначити його придатність для вирощування. Волоські горіхи можуть розвивати велику кореневу систему, глибиною до 15 м і більше, тому ґрунт повинен мати хорошу структуру та дренаж. Культура віддає перевагу нейтральному або слаболужному грунту. Оптимальний показник кислотності — 6-7,5 рН. За допомогою стосовно цього питання можна звернутися до сільськогосподарської лабораторії.
 3. Підготовка території. За кілька тижнів до отримання саджанців поле необхідно зорати — це полегшить процес посадки. Також важливо очистити територію від бур’янів.
 4. Документація. Якщо ви хочете отримати від держави відшкодування за саджанці, потрібно підготувати проектну документацію на горіховий сад. Для цього зверніться до відповідних органів чи програм підтримки аграрного сектору.

Читайте також: Як визначити вологість ґрунту: способи та методи

Висаджування

Після того, як ви заклали та підготували плантацію, можна приступати до посадки.

Схема посадки на родючих чорноземах — 12 на 12 метрів, а на менш родючих ґрунтах — 10 на 10 м. Після розмітки розкопайте ямки 60 см на 60 см вручну або за допомогою шнека.

Перед посадкою огляньте коріння саджанців та обріжте мертві чи зламані частини. Розмістіть саджанець у лунку так, щоб точка щеплення залишалася над ґрунтом, рівномірно розподіліть коріння у всіх напрямках і щільно утрамбуйте землею. Потім рясно зволожте посадки.

Сорти-запилювачі бажано розміщувати не далі, ніж за 100 метрів. Їхня максимальна кількість не повинна перевищувати 10%. Запилювачі садять перпендикулярно до напрямку вітру, який дме в місцевості під час цвітіння горіха.

Догляд за горіховим садом

Бізнес на горіхах передбачає дбайливий та уважний догляд за деревами, які, на перший погляд, видаються невибагливими.

Ранньої весни, коли температура повітря вже не опускається нижче -5ºC, потрібно провести санітарну та формуючу обрізку.

Якщо взимку снігу мало, то дерева необхідно полити вже у квітні. Але при цьому слідкуйте за дренажем ґрунту, бо горіхи не люблять застою води. Також потрібно побілити стовбури вапном і для профілактики обробити садок від шкідників і хвороб.

У травні можна підживити культуру аміачною селітрою. На рік на одне дерево потрібно приблизно 6 кг такого добрива. Як органічні добрива підійде кінський гній або перепрілий коров’ячий.

Влітку сади поливають раз на два тижні. Прямо перед поливом орати землю небажано. У літні місяці горіхове дерево часто страждає від шкідливих комах і грибків, тому щодня проводьте огляд дерев. За необхідності, обробляйте інсектицидами. У липні можна прищепити деякі пагони, щоб прискорити їх зростання. Підгодувати дерево в цей період можна фосфатами або добривами з калієм та іншими мікроелементами.

Регулярно підтримуйте чистоту ділянки та видаляйте бур’яни, щоб запобігти конкуренції за поживні речовини.

Читайте також: Що таке органічні добрива: види, характеристика, застосування

Необхідна техніка

Горіховий бізнес в промислових масштабах потребує різної сільськогосподарської техніки, яка допоможе полегшити догляд за деревами та покращити процес збирання врожаю. Список необхідної техніки та обладнання:

 • трактор із різними пристосуваннями;
 • сівалка або посадкова машина;
 • системи поливу;
 • ручні ножиці та електричні пилки;
 • спеціальні машини для збирання горіхів;
 • сушарки, сепаратори, обрушувачі, очищувачі та інші інструменти для обробки та підготовки горіхів до продажу;
 • мотики, культиватори;
 • транспорт для перевезення обладнання, урожаю та інших матеріалів.

Точний перелік техніки залежатиме від масштабу вашого саду, бюджету та рівня механізації.

Читайте також: Як вибрати культиватор: 7 порад для фермера

Збір і зберігання врожаю

Бізнес на горіхах буде успішним та прибутковим, якщо правильно збирати та зберігати врожай. Це вкрай важливо для збереження якості продукції.

Зазвичай збирання проводиться у вересні, коли горіхи повністю дозріли, зелена шкірка розтріскується та легко відокремлюється. Не варто чекати на момент, коли плоди випадуть самі. Цей процес може затягнутися, плоди псуватимуться.

Для невеликих садів ручний збір буде найвідповіднішим методом, щоб уникнути пошкоджень. При вирощуванні горіхів у промислових масштабах не обійтися без спеціальних машин для збирання врожаю, але важливо вибирати обладнання, яке забезпечує м’яку та акуратну обробку горіхів.

Всю масу ділять на такі категорії:

 • плоди, щільно вкриті зеленою шкіркою;
 • плоди з розбитою шкаралупою;
 • цілі горіхи.

Після збирання горіхи необхідно просушити, щоб запобігти розвитку цвілі та гниття. Оптимальна вологість горіхів становить близько 6-8%. Також необхідно ретельно очистити врожай від залишкової оболонки та сміття. Горіхи, щільно вкриті зеленою шкіркою, зберігають окремо кілька днів, щоб вони дозріли та оболонка легко відділялася. Як альтернативу використовують спеціальний очисник від зеленої шкірки, щоб заощадити час.

Зберігати горіхи краще у спеціальних сітках, ящиках чи мішках з отворами, щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітря. Місце для зберігання повинно бути прохолодним, сухим і темним. Періодично перевіряйте збереження врожаю та видаляйте пошкоджені або зіпсовані горіхи. При зберіганні великих обсягів використовуйте ротаційний принцип, щоб використовувати старі запаси перед новими. Для тривалого зберігання краще залишати горіхи у шкаралупі.

Очищення та калібрування горіхів

Якщо ви хочете успішно вести горіховий бізнес в Україні, вам необхідно досягти товарного виду продукції та підготувати її до реалізації.

Ручне очищення дає до 80% виходу метелика, але є дуже трудомістким. Спеціальне обладнання дозволяє підвищити продуктивність до 200+ кг на годину, хоча частка цілих ядер при цьому зменшиться. Це не проблема, якщо продукт призначений для переробки, наприклад, виготовлення олії.

Для калібрування ядер за розміром у промислових масштабах застосовують вібросито. Також ядра сортують за кольором. Колір горіха може бути показником його якості та зрілості. Горіхи з більш світлим та однорідним забарвленням вважають якіснішими та більш привабливими для споживачів.

Вирощування горіхів: бізнес-план

Розповідаємо про середню вартість проекту, період окупності, витрати.

Інвестиції на 1 га площі становлять 20-30 000 $. Термін окупності горіхового саду — близько 10 років.

Для посадки на 1 га знадобиться приблизно 200 саджанців. Вартість 1 сортового саджанця за оптовою ціною — від 120 до 390 і навіть 500 грн. З 1 га можна зібрати від 8 тонн горіхів, у тому числі вийде близько 3,6 т ядер. З урахуванням того, що 1 кг горіхів коштує 5-8$, з 1 га саду можна заробити 21600$.

Бажаєте швидко стартувати при закладці плантації? Скористайтеся фінансовими послугами для агробізнесу для закупівлі необхідної техніки та обладнання. На сайті AgroApp можна дізнатися докладніше про кредитування та партнерські програми фінансування для фермерів.

Часті питання про бізнес на горіхах

Який урожай з одного дерева волоського горіха

Урожай з одного дерева волоського горіха може змінюватися в залежності від сорту, віку та умов, але в середньому становить від 40 до 100 кг на рік.

Скільки коштує саджанець горіха

Оптовий діапазон цін на саджанці грецького горіха в Україні — 120-390 грн.

Швидке кредитування для вашого агробізнесу

Подати заявку